Polmic - FB

news

Muzyczny szlak na Żuławach

Muzyka polska na Żuławach po raz drugiW dniach 17-22 lipca 2015 roku odbędzie się II edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Elbląska Orkiestra Kameralna. Ideą przewodnią Festiwalu jest prezentacja miejsc związanych z turystycznym szlakiem gotyckich kościołów na Żuławach w swoistym dialogu z muzyką polską. Kameraliści pod dyrekcją Maestro Marka Mosia zagrają koncerty z udziałem znakomitych solistów: Iwony Sobotki (sopran) oraz Szymona Komasy(baryton).

Artyści zaprezentują publiczności cenione dzieła polskich twórców. Wśród nich nie zabraknie muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, która kojarzy się głównie z pięknym brzmieniem fortepianu. Ciekawym doświadczeniem będzie zatem prezentacja utworów naszego mistrza w opracowaniu na orkiestrę smyczkową - Etiudy C-dur czy Preludium e-moll oraz pieśni Życzenie, Czary, Smutna rzeka i Narzeczony w wersji z solistami i orkiestrą. Muzycy wykonają utwory Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej, który często sięgał do chlubnych momentów historii, aby podtrzymać rodaków na duchu. Na festiwalu usłyszymy pieśni, m.in.: Nakaż niech ożywcze słonko oraz fragmenty opery Halka, pierwszego i najbardziej znanego scenicznego utworu Moniuszki. W programie festiwalu znajdą się również kompozycje Karola Szymanowskiego, zaliczanego do grona największych twórców europejskich XX wieku. Usłyszymy niezwykle melodyjne i liryczne Pieśni kurpiowskie, np.: Uwoz, mamo czy Lecioły zórazie. Są niezrównanym fenomenem, a w muzyce niełatwo jest znaleźć podobne do nich dzieła. Pojawią się również fragmenty baletu-pantomimy Harnasie przeniknięte energią podhalańskich „nut”. Artyści zaprezentują publiczności wybrane utwory Mieczysława Karłowicza - najwybitniejszego polskiego symfonika. Podczas festiwalowych koncertów zabrzmi lekka i mistrzowsko opracowana Serenada na orkiestrę smyczkową, pierwszy orkiestrowy utwór kompozytora, a także niezwykle emocjonalne pieśni np. Pamiętam, ciche, jasne, złote dnie – pełna uczuć pieśń, napisana do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Na spokojnym, ciemnym morzu oraz Śpi w blaskach nocy. Muzykę współczesną reprezentować będzie twórczość Tadeusza Bairda – artysty, który obficie czerpie z tradycji muzycznej innych epok. W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje fragmenty jego suity Colas Breugnon, odwołującej się do czasów baroku, oraz Sonety miłosne.

Obdarzona wielką muzykalnością solistka Iwona Sobotka jest swoistą „specjalistką” od Karola Szymanowskiego. „Szymanowski dla Ciebie napisał te pieśni…”, powiedział o niej prof. Jerzy Marchwiński. Wydana przez nią płyta z utworami Karola Szymanowskiego została nagrodzona Fryderykiem. Śpiewaczka jest laureatką wielu konkursów i prestiżowych nagród w kraju i na świecie. Szymon Komasa to barytonista, pochodzący z uzdolnionej rodziny, m.in.: jego ojciec Wiesław jest znanym polskim aktorem i reżyserem. Szymon Komasa studiował śpiew solowy w Londynie i w Nowym Jorku. Nieustannie koncertuje w kraju i na świecie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych. „Przykuwa uwagę, od momentu pojawienia się na scenie. Jego fantastyczny głos i bardzo duże zdolności aktorskie są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność”.

Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Maestro Marka Mosia wraz z solistami wystąpi w sześciu miejscowościach: 17 lipca w Pasłęku (Kościół p. w. św. Bartłomieja), 18 lipca w Ornecie (Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela), 19 lipca w Elblągu (Katedra p.w. św. Mikołaja), 20 lipca w Nowym Stawie (Galeria Żuławska- dawny kościół ewangelicki), 21 lipca w Starym Polu (Kościół p. w. św. Barbary) i 22 lipca w Jantarze (Kościół p. w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła). Wszystkie koncerty odbędą się o godzinie 19:00.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji - na: www.eok.elblag.eu