Polmic - FB

from the world

107 uczestników z 19 krajów świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio PerottiegoZainteresowanie Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde jest coraz większe. W 2015 roku do udziału w bim zakwalifikowało się 107 kandydatów. Śpiewacy z Armenii, Austrii, Brazylii, Białorusi, Estonii, Chile, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Irlandii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii szlifują swoje umiejetności wokalne, by jak najlepiej zaprezentować się jesienią, między 23 a 29 października 2015 roku w Niemczech.

Konkurs dedykowany jest genialnemu śpiewakowi z XIX wieku Giulio Perottiemu (na zdjęciu odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio Perottiego), urodzonemu w 1841 roku pod nazwiskiem Julius Prott w niemieckim Ueckermünde. Perotti święcił triumfy na wszystkich najważniejszych scenach świata, w tym w Metropolita Opera w Nowym Jorku i w Mediolańskiej La Scali, a pierwsze lekcje śpiewu pobierał w Szczecinie. Zmarł w Mediolanie w 1901 roku.

Międzynarodowe Jury (renomowani śpiewacy i jednocześnie profesorowie uczelni muzycznych i artystycznych): dr Sylwia Burnicka-Kalischewska (Polska / Niemcy), prof. Anna Korondi (Węgry), Friederike Meinel (Niemcy), prof. Marilyn Rees (Wielka Brytania), prof. Janet Williams (USA), Diego Crovetti (Włochy), prof. Johannes Mannov (Dania) oraz prof. Włodzimierz Zalewski (Polska) wysłuchają ok. stu dwudziestu arii i pieśni dziennie, by wyłonić dwudziestu najlepszych śpiewaków do rundy finałowej. Znakomici pianiści z uczelni muzycznych: Marina Belashuk z Moskwy, Karolina Stańczyk ze Szczecina, Thomas Hinz z Rostoku i Diego Crovetti z Mediolanu będą akompaniować kandydatom w pierwszej i drugiej rundzie. Programy zawierają utwory wymagające nienagannej techniki wokalnej. Co 7-8 minut można będzie zobaczyć nową twarz, usłyszeć inny głos i zaobserwować zróżnicowaną wrażliwość muzyczną, poznać inną kulturę (uczestnicy prezentują jedną pieśń artystyczną z kraju swojego pochodzenia), podziwiać utwory barokowe, klasyczne, romantyczne oraz współczesne.

Do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde zakwalifikowali się m.in. uczniowie szkół muzycznych z Gliwic, Krakowa, Mławy, Szczecina, Torunia, Wrocławia i Zamościa oraz studenci kierunków i wydziałów wokalnych akademii muzycznych z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.

W Koncercie Inauguracyjnym, 23 października 2015 roku (an der Volksbühne 4) wystąpi Chór Żeński New Voices z Ueckermünde wspólnie z Chórem Kameralnym Szczecińskiej Akademii Sztuki pod dyrekcją dr Barbary Halec. W finale oraz Koncercie Laureatów (28-29 października 2015) śpiewakom będzie towarzyszyć Orkiestra Akademii Sztuki w Szczecinie, którą poprowadzi dr hab. Jacek Kraszewski. Wstęp na przesłuchania we wszystkich etapach konkursu jest wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de (także w języku polskim)