Polmic - FB

nasze patronaty

Chopin the Space Concert - projekcja w Toruniu

Chopin the Space ConcertToruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejne wydarzenia XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. W sobotę, 15 sierpnia 2015 roku w Planetarium w Toruniu odbędzie się projekcja filmu Chopin the Space Concert, połączona ze spotkaniem z reżyserem, Adamem Ustynowiczem. Dzień później w kościele pw. Ducha Świętego wystąpi afroamerykańska formacja wokalna Peter Mante's Gospel Project.

Film Chopin the Space Concert nakręcony został w kosmosie podczas wyprawy STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Fryderyka Chopina. Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Dziesiątego dnia wyprawy po raz pierwszy otwarto okna kopuły. Oczom astronautów ukazał się zapierający dech widok naszej planety. Po powrocie NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. Prócz wyjątkowej i niepowtarzalnej oprawy muzycznej, obraz zachwyca unikalnymi zdjęciami Ziemi i przestrzeni kosmicznej.

Wieczór w Planetarium rozpocznie się o godz.19:00. Przed projekcją o filmie opowie sam reżyser – Adam Ustynowicz. Filmowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Chopina. Wstęp wolny / ilość miejsc ograniczona.

Afro-amerykańska formacja wokalna Peter Mante's Gospel Project powstała w roku 2002 w Nadrenii w okolicach Düsseldorfu. Szefem jest pianista, dyrygent i aranżer Peter Mante. Podstawowy skład grupy wokalnej był rozszerzany w zależności od potrzeb do dwudziestu osób. Jednak najbardziej polecany i cieszący się największymi sukcesami jest kwintet doświadczonych, pełnych pasji i nieprzeciętnie utalentowanych wokalistów: Collins Owusu, Daniel Aborach, Gloria Niozo, Venetia Giwa, Whitney Tawiah oraz wspomniany pianista Peter Mante. Koncerty grupy cechuje wysoki profesjonalizm, a sami artyści demonstrują nie tylko doskonałe przygotowanie muzyczne, ale także niesamowitą energię, którą niesie ze sobą ich muzyka. Formacja Petera Mante jest znana publiczności całej niemal Europy. Największe gale muzyczne z ich udziałem odbyły się m. in. w Danii, Holandii, Francji, Luxemburgu i w Niemczech. W Toruniu wystąpią 16 sierpnia 2015 roku o godz.13:00 w Kościele Akademickim pw. Ducha Świętego. Wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.