Polmic - FB

news

Jubileuszowy, 40. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” 201517 festiwalowych dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych sław – tak zapowiada się jubileuszowy, 40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. Festiwal, odbywający się w dniach 15-31 sierpnia 2015 roku, a organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis, stanie się muzyczną wędrówką po zabytkach Krakowa.

Na tegorocznej festiwalowej estradzie wystąpią tacy artyści, jak m.in.: Grigorij Sokołow, który tym razem zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który m.in. poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu Dies illa. W programie festiwalu znalazły się też występy znanych i cenionych zespołów takich, jak m.in. Gomalan Brass, Wirtuozi Lwowa, Ensemble Organum, lwowski Chór Trembita, armeński Chór Monasteru św. Gegharda, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Jak zwykle na festiwalu wystąpią młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów, biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.

– Zasada doboru gwiazd na tegoroczny festiwal była prosta. Chciałem jubileusz świętować z tymi, którzy byli częścią „Muzyki w Starym Krakowie” – mówi Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. – Trzeba pamiętać, że „Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym. To znaczy, że zapraszam najciekawszych i najlepszych wykonawców i zostawiam im dowolność w sprawie prezentowanego programu. Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania.

Tegoroczny, 40. Festiwal rozpocznie koncert będący repliką wieczoru inaugurującego pierwszą edycję. – Zdecydowałem się na jego przypomnienie, bo ten pierwszy koncert doskonale pokazuje nasze założenia. Chodziło mi przede wszystkim, aby pokazać przekrój przez muzykę Krakowa, miasto, które ma ogromne tradycje w tej dziedzinie sztuki. Głównie wykonaliśmy muzykę od XV do XVIII wieku. W programie znalazł się m.in. Magnificat Mikołaja z Radomia, utwory Gomółki czy Completorium Gorczyckiego, utwór dopiero co wówczas odkryty przez Jana Węcowskiego na strychu w kościele w Rakowie Opatowskim – tłumaczy dyrektor Gałoński.

Pod względem programowym festiwal zapowiada się bardzo różnorodnie. Zabrzmią utwory wszystkich epok, od średniowiecznego hymnu Krakowa Cracovia Civitas poprzez dzieła m.in.: Bacha, Mozarta, Schuberta, Chopina, Verdiego, Sibeliusa, Gershwina, Morricone, Pendereckiego aż po krakowskiego kompozytora Zbigniewa Bujarskiego. Wielką atrakcją festiwalu stanie się zapewne występ Ivana Monighettiego wraz z zespołem instrumentów dętych, który wykona Koncert wiolonczelowy zmarłego 15 lat temu Friedricha Guldy. Miłośnicy muzyki dawnej na pewno nie mogą przegapić koncertu bardzo cenionego Ensemble Organum. Artyści pod kierunkiem Marcela Pérèsa przedstawią w opactwie w Tyńcu nieznane oblicze śpiewu Renesansu. Wydarzeniem festiwalu stanie się zapewne finał, podczas którego Krzysztof Pendereckie poprowadzi pierwsze krakowskie wykonanie skomponowanego w zeszłym roku swojego utworu Dies illa oraz VIII Symfonię Dworzaka.

Ciekawostką muzyczną festiwalu będzie koncertowe wykonanie XVIII-wiecznej ukraińskiej opery komicznej. Dzieło Dymitra Bortniańskiego Sokół, skomponowane w 1786 roku i wykonane po raz pierwszy na dworze cara Pawła I, w zeszłym roku zostało zaprezentowane przez zespół złożony z profesorów i studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kijowskiego Uniwersytetu w ramach I Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Lwowie”.

Wiele wskazuje na to, że choć Ukraina jest w stanie wojny, równolegle z krakowskim odbędzie się w tym roku 2. edycja Festiwalu „Muzyka w Starym Lwowie”. Zaplanowanych zostało trzynaście koncertów. I tak we Lwowie wystąpią m.in.: Krakowski Kwintet Instrumentów Dętych, gdański organista Roman Perucki, czy Elżbieta Stefańska, krakowska klawesynistka, która zaprezentuje muzykę barokową. – Niestety nie mamy jeszcze zatwierdzonego całego budżetu festiwalu. Staramy się i wierzymy, że uda nam się zorganizować planowane koncerty – mówi Serhij Burko, dyrygent, kierownik artystyczny Lwowskiej Filharmonii, obdarowany tytułem „Artysta Narodowy Ukrainy”.

Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, jeden z najstarszych festiwali polskich, nawiązuje do wielkich kart historii kultury Krakowa. To właśnie w Krakowie działali wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak Heinrich Finck, Luca Marenzio, Diomedes Cato. Tu koncertowali: Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Do tej pory gośćmi festiwalu byli artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych. 

ZOBACZ: program Festiwalu