Polmic - FB

nasze patronaty

Jubileuszowy, 10. Festiwal Goldbergowski

10. Festiwal Goldbergowski 201510. Festiwal Goldbergowski odbędzie się w Gdańsku w dniach od 28 sierpnia do 6 września 2015 roku.

Gdański Festiwal Goldbergowski powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą.

Na otwarciu Festiwalu (piątek 28 sierpnia) usłyszeć będzie można wyjatkową, a dla wielu słuchaczy na pewno zaskakującą wersję Schubertowskiego cyklu Die schöne Müllerin, w której w miejsce fortepianowego akompaniamentu pojawią się dwie gitary. Georg Poplutz wraz z towarzyszącymi mu muzykami Antje Asendorf i Stefanem Hladkiem przeniosą słuchaczy w świat romantycznych wizji i uniesień, które w nowej aranżacji ukazują inny wymiar instrumentalnej warstwy kompozycji.

Od wielu już lat na Festiwalu obecne są Wariacje Goldbergowskie Bacha. W tym roku do kręgu klawesynowych wykonawców tego dzieła, nieodzownie związanych z patronem Festiwalu, dołączy pochodzący z Iranu Mahan Esfahani, profesor Guildhall School of Music and Drama w Londynie, prowadzący niezwykle ożywioną działalność koncertową (sobota 29 sierpnia).

Kolejnym gdańskim akcentem będzie koncert Goldberg Baroque Ensemble & Goldberg Vocal Ensemble (niedziela 30 sierpnia), wraz ze znakomitymi solistami pod dyrekcją Andrzeja M. Szadejko. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć prawykonania kantat ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Tym koncertem zespół anonsuje kolejną płytę z serii Muzyczne dziedzictwo miasta Gdańska, na której znajdą się nieznane, ale wymagające szerszej prezentacji kompozycje, wśród nich m.in. kantata innego gdańskiego ucznia Bacha - Friedricha Christiana Mohrheima. Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia.

Drugi koncertowy weekend rozpocznie działający od 1984 roku zespół Alta Ripa (piątek 4 września), którego nagrania płytowe zdobyły wiele nagród fonograficznych. Wśród wyróżnionych płyt znalazła się też i ta z kameralnymi utworami Goldberga, o którym mało kto wie, że komponował. Jedna z jego sonat triowych (C-dur) do niedawna była przypisywana J. S. Bachowi i dotąd można ją odnaleźć w katalogu twórczości lipskiego kantora pod numerem BWV 1037.

Dzień później (sobota 5 września) zaśpiewa praskie Collegium Vocale w towarzystwie Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa. W ich wykonaniu oprócz motetów Bacha usłyszeć będzie można kompozycje Jana Zelenki, które, między innymi dzięki działalności zespołu, zostają przywracane do koncertowego życia.

Na ostatnim koncercie (niedziela 6 września) kwartet Arte dei Suonatori wraz z grającą na pianoforte Petrą Somlai przedstawią kompozycje epoki klasycyzmu zaaranżowane przez twórców tego okresu na mniejszy skład instrumentalny. Będzie to piewsza na Festiwalu Goldbergowskim prezentacja historycznego pianoforte, na które przeznaczali swe utwory synowie Bacha, czy kompozytorzy epoki klasycyzmu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji - na stronie: www.goldbergfestival.pl

ZOBACZ: program Festiwalu – plik PDF