Polmic - FB

aktualności

Nagrody Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz pojadą do Hiszpanii, Kanady i Wielkiej Brytanii

V Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Grażyny Bacewicz 2015W sobotę, 12 września 2015 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi zakończyły się obrady jury V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. Jurorzy wyłonili laureatów spośród 94 uczestników, którzy przysłali do Łodzi konkursowe prace z niemal całego świata – z wielu krajów Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Nagrodzone utwory usłyszymy na koncercie finałowym w Filharmonii Łódzkiej w listopadzie br.

I nagrodę (26000 zł) zdobył hiszpański kompozytor Manuel Martinez Burgos za utwór pt. Dung-Chen na trąbkę i orkiestrę smyczkową. To już druga edycja łódzkiego konkursu, której Hiszpan jest laureatem – trzy lata temu zajął II miejsce. W bieżącym konkursie II nagrodę (17000 zł) otrzymała kompozytorka Farangis Nurulla-Khoja z Kanady za utwór pt. Daidu na skrzypce i orkiestrę smyczkową. III nagroda (9000 zł) trafiła do Johna Weeksa z Wielkiej Brytanii za utwór zatytułowany ...in to that good night na obój d’amore i orkiestrę smyczkową. Wszystkie nagrodzone kompozycje zabrzmią podczas koncertu finałowego konkursu, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej 27 listopada 2015 roku. Prawykonań utworów dokona Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Wtedy też będzie można bliżej poznać laureatów, ponieważ organizatorzy starają się, aby wszyscy nagrodzeni kompozytorzy przyjechali do Łodzi odebrać nagrody i usłyszeć swoje utwory.

– Cieszy nas bardzo światowy zasięg konkursu: 20 partytur przysłali kompozytorzy z Polski, pozostałe nadesłano z różnych części świata – podsumowuje prof. dr hab. Sławomir Kaczorowski, Kierownik Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi, która wspólnie z Filharmonia Łódzką zorganizowała imprezę. – Dużym atutem naszego konkursu jest na pewno mocny międzynarodowy skład jury, a dodatkową motywacją dla uczestników – szansa na prawykonanie utworu przez uznaną filharmoniczną orkiestrę.

V Konkurs im. Grażyny Bacewicz był otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości, bez ograniczenia wieku. Przedmiotem konkursu był utwór na instrument solo lub głos solo i orkiestrę smyczkową. Zgodnie z regulaminem brano pod uwagę tylko utwory skomponowane po 31 grudnia 2012 roku, dotąd niepublikowane, niewykonywane publicznie i nienagradzane w innych konkursach. Oznaczone godłem partytury nadsyłano anonimowo. Przez trzy dni oglądało je i oceniało jury złożone z utytułowanych kompozytorów o światowej renomie. Byli to: prof. Zygmunt Krauze (przewodniczący), prof. Steven Stucky ze Stanów Zjednoczonych, prof. Berislav Sipus z Chorwacji oraz prof. Mauricio Sotelo z Hiszpanii.

Organizatorami V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień i Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Koncert finałowy konkursu będzie częścią Międzynarodowego Festiwalu im. Grażyny Bacewicz.