ze świata

Prawykonanie utworu Marcina Stańczyka na Biennale di Venezia

Marcin StańczykPrawykonanie utworu pt. Blind Walk (2015) Marcina Stańczyka, kompozycji zamówionej przez tegoroczny festiwal La Biennale di Venezia oraz zespół Ensemble MusikFabrik, odbędzie się 4 października 2014 roku w Sala delle Colonne di Ca’ Giustinian w Wenecji, o godz. 20. Wystąpi zespół Ensemble MusikFabrik pod dyrekcją Johannesa Schöllhorna.

W programie koncertu, oprócz Blind Walk, znajdą się także utwory: Helmuta Lachenmanna - Grido per quartetto d’archi (2000-01), Fabio Niedera - Zerrissener Faden/Knäuel per viola, flauto basso, clarinetto basso, tuba e percussione (2015) i Luciano Berio - Naturale (su melodie siciliane) per viola, percussioni e voce registrata (1985).

Podczas Blind Walk (Ślepego spaceru) Marcina Stańczyka (na zdjęciu) publiczność będzie mieć oczy przysłonięte opaską. Ten pomysł to efekt rozważań i pracy kompozytora podczas ubiegłorocznego stypendium w paryskim ośrodku badawczym IRCAM w Centrum Pompidou. Napisane wtedy Podźwięki, odwołujące się do cyklu obrazów Władysława Strzemińskiego, otworzyły sezon w Pompidou.

- W Podźwiękach istotne były różnice między tym, co widzimy a tym, co słyszymy. Nie zawsze jedno odpowiada drugiemu - wyjaśnił Stańczyk w wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego” przyznając, że otwieranie percepcji muzycznej na inne zmysły staje się dla niego coraz ważniejsze. - Teraz myślałem o różnicach w słuchaniu muzyki elektronicznej i tej granej na żywo. W pierwszej nie widzimy, w którą stronę dźwięk powędruje, bo głośniki są nieruchome. W drugiej widzimy muzyków i jeśli się ruszają, możemy przewidzieć trajektorię dźwięku. Chciałem tego uniknąć.

Idea Blind Walk zbiega się z tematem tegorocznego Biennale, którym jest pamięć, także pamięć dźwiękowa.

Przeczytaj cały wywiad z Marcinem Stańczykiem: www.dzienniklodzki.pl