Polmic - FB

aktualności

SoundLab – Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Eksperymentalnej

Eugeniusz Rudnik Filharmonia w Szczecinie zaprasza na jeden z najodważniejszych cykli muzycznych – SoundLab – Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Eksperymentalnej. Pierwszą odsłonę projektu zainauguruje spotkanie z prekursorami elektroniki, na czele z Eugeniuszem Rudnikiem, współtwórcą Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

SoundLab to podróż, w której słuchacze odwiedzą surrealistyczne przestrzenie, gdzie czeka sonorystyczna awangarda. Niezwykła bryła Filharmonii w Szczecinie posłuży tu za formę, w której wzajemnie przenikać się będą dźwięk i architektoniczny kształt, uzmysławiając odbiorcom, że komplementarność jest cechą wszystkich dziedzin sztuki. Formuła cyklu, który można nazwać muzyczno-architektoniczną sekwencją dźwięku, pozwoli na prezentację bardzo różnorodnych brzmieniowo propozycji.

W programie pierwszego koncertu z cyklu, który odbędzie się 16 października 2015 roku o godz. 19:00 w Sali Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej, znajdą się takie utwory, jak: Martwa natura z ptakiem, zegarem, strzelcem i panną E. Rudnika, Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę Kazimierza Serockiego oraz Koncert skrzypcowy nr 2 Amerykańskie cztery pory roku na skrzypce, orkiestrę smyczkową i syntezator Philipa Glassa. Dzień wcześniej, w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Corners of the World w reżyserii Zuzanny Solakiewicz, stanowiący wizję muzyki tworzonej przez E. Rudnika.

W sezonie 2015/2016 Filharmonię w Szczecinie odwiedzi legenda elektroniki – Klaus Schulze, specjalista od kreacji dźwięku Richard Devine, a także współcześni poszukiwacze nowych kierunków, tacy jak Atom String Quartet z Andrzejem Smolikiem czy Tomasz Makowiecki ze wsparciem Władysława Komendarka. Nie zabraknie utworów legendarnych polskich twórców – Eugeniusza Rudnika, współtwórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, Kazimierza Serockiego czy Marka Bilińskiego. Autorskie podejście do zagadnienia nowej muzyki zaprezentują również m.in. Sound Factory Orchestra ze swoim multimedialnym show, czy – znani z co najmniej oryginalnej wizji na elektronikę, jazz i muzykę klasyczną – berlińczycy z The Brand Brauer Frick Ensemble.

Więcej informacji – na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl/cykl/45-SOUNDLAB_20152016