Polmic - FB

relations and reviews

Międzynarodowa Konferencja o Carlu Loewe w Szczecinie

Urszula Kryger13 listopada 2014 roku w Pałacu pod Globusem w Szczecinie wspaniałym koncertem wykładowców śpiewu solowego zakończyła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego liryka wokalna, zorganizowana przez Szczecińską Akademię Sztuki.

Konferencja składała się z wykładów o życiu Carla Loewego i oddziaływaniu jego twórczości. Zaprezentowano referaty na temat utworów kompozytora do słów Mickiewicza, Chamisso, Rückerta i Raupacha, a także twórczości oratoryjnej oraz interpretacyjnych intencji Loewego i wykonawców jego pieśni. Pojawiły się wystąpienia na temat naukowych prac greifswaldzkich poświęconych Loewemu po 1934 roku, a także pielęgnacji spuścizny kompozytora i możliwości wykorzystania jego marki w kontekście miasta, regionu i kraju.

W ramach wydarzenia odbywały się kursy mistrzowskie dla studentów wokalistyki prowadzone przez prof. Urszulę Kryger (na zdjęciu) z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz prof. Ulricha Messthalera z Akademii Muzyki Dawnej Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii. Nie zabrakło także koncertów pieśni i ballad Carla Loewego. 12 listopada 2015 roku wystąpili studenci wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie (Aneta Czaplińska, Marika Gryń, Alena Khomich, Anna Kozioł, Kamila Kuźma, Julita Jabłonowska, Katarzyna Jaskulska, Agata Porczak, Wanda Wojciechowska, Aleksandra Wojtachnia, Joanna Wojtowicz, Julita Wudarczyk), natomiast dzień później odbył się koncert wykładowców Akademii Muzycznej w Łodzi (prof. Urszula Kryger), Akademii Muzyki Dawnej w Bazylei (prof. Ulrich Messthaler) i Akademii Sztuki w Szczecinie (dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska i dr Sylwia Burnicka-Kalischewska). Podczas koncertów i kursów wokalnych przy fortepianie zasiedli: Agnieszka Kuźma, Karolina Stańczyk i Krzysztof Figiel.

Wszyscy wykładowcy, którzy zachwycali słuchaczy swoimi interpretacjami pieśni i ballad Carla Loewego w piątkowym koncercie, wygłaszali wcześniej wykłady dotyczące specyfiki wykonawczej i trudności interpretacyjnych w wybranych pieśniach Loewego. Dwudniowe spotkanie naukowe cieszyło się dużym zainteresowaniem środowisk skupiających życie muzyczne i naukowe w Szczecinie.