Polmic - FB

nasze patronaty

Warsztaty dla najmłodszych z cyklu „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę 12 grudnia 2015 roku. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną. Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

Na finał tegorocznych zajęć, prócz zabaw z improwizacjami i książkami, będzie można także posłuchać niekonwencjonalnych brzmień skrzypiec i klarnetu. Muzycznymi gośćmi będą członkowie zespołu Kwartludium: skrzypaczka Dagna Sadkowska oraz klarnecista i kompozytor Michał Górczyński. Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Prócz improwizacji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny  liczba miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 
Prowadzący warsztaty
:


Dagna Sadkowska – skrzypaczka.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współtwórczyni i członek zespołu „Kwartludium”. Solistka i kameralistka. Ma w swoim dorobku liczne wykonania i prawykonania dzieł współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Działa aktywnie na scenie muzyki improwizowanej, a także jako pedagog. Od wielu lat prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Jest autorką „Internetowego zbioru zadań do muzyki współczesnej” oraz współtwórcą projektu „Muzyczne Obrazy w Zachęcie” realizowanego we współpracy z galerią Zachęta i warszawskim Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2. Stworzyła autorski program zajęć muzykoterapeutycznych.

Michal Górczyński – larnecista, kompozytor, pedagog.
Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Komponuje utwory na różne składy instrumentalne oraz muzykę do teatru (ok. 25 spektakli). Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych, audycji radiowych i filmów undergroundowych. Autor oryginalnych technik wykonawczych na klarnecie basowym. Współpracuje z beatboxerem Patrykiem „Tik Takiem” Matelą. Współtworzy zespół „Kwartludium”, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2013 roku realizuje projekt „muzyka do języków”, tworząc autorską muzykę do języka jidisz (płyta wydana w „Multikulti”) i poezji japońskiej (premiera płyty w 2015 roku).

Małgorzata Kołcz - kontrabasistka, animatorka warsztatów
Ukończyła AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Jako muzyk orkiestrowy występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami (MTM im. J. Kiepury, WarsawCamerata, Polską Orkiestrą Radiową).
Jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną. Artystka z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą (Warszawski Letni Festiwal Nowego Miasta, „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, „Audio Stage”, „Muzyka współczesna nie gryzie“, „Opowiedz mi bajkę” „Via hominis, via caelestis”).

www.artdecogroup.eu

Jarosław Siwiński – kompozytor, animator warsztatów.
Był członkiem Grupy MM, działającej na styku muzyki, teatru, tańca i sztuk wizualnych. Poza muzyką „klasyczną“ komponuje ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych i dokumentalnych, sztuk teatralnych i gier komputerowych. Jest też autorem kompozycji o otwartej strukturze, udostępnionych w internecie „Chopin Elements“ i „Strumienie“. Oba pozwalają na modyfikowanie utworów przez słuchacza na domowym komputerze. Od wielu lat współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na którego zamówienie skomponował blisko dwadzieścia utworów posługujących się językiem muzyki współczesnej, ale przeznaczonych dla dziecięcej publiczności. Jego najnowsze utwory powstały dla nowojorskiego zespołu muzyki współczesnej „Bang on a Can“ oraz orkiestry tradycyjnych instrumentów chińskich „Forbidden City Chamber Orchestra“ w Pekinie.
__________

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca: Dzielnica Wilanów, Centrum Kultury Wilanów, Art DecoGroup, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Debit
Patroni medialni: TVP ABC, Radio Bajka, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, miastodzieci.pl, wawcity.pl, cowwilanowie.pl, Teraz Wilanów, edukacjamuzyczna.org, waw4free.pl
Kurator projektu: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński