Polmic - FB

relacje i recenzje wydarzeń

Oratorium „Peregrinus” zabrzmiało w Porąbce Uszewskiej i Zakliczynie

Oratorium Peregrinus28 i 29 listopada 2015 roku Chór i Wielka Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach wraz z Jurkowskim Chórem Kameralnym wykonali Oratorium „Peregrinus” autorstwa Dariusza Swoszowskiego do słów Ryszarda Ostrowskiego.

Licznie zebrana publiczności, zarówno w Porąbce Uszewskiej (kościół pw. św. Andrzeja Apostoła), jak i w Zakliczynie (kościół pw. św. Idziego Opata) podziękowała wykonawcom za wyjątkowe przeżycia muzyczne gromkimi owacjami na stojąco. Koncert w Zakliczynie swoją obecnością uświetnił biskup Andrzej Jeż.

Myślę, że to piękne dzieło muzyczne wpisuje się w pejzaż naszego regionu poprzez nawiązanie do sanktuariów maryjnych, od Odporyszowa, poprzez Jamną, Zakliczyn, Porąbkę Uszewską i Domosławice, a także do aspektów tradycji ludowej związanej z tymi miejscowościami – podkreślił dyrektor Kazimierz Wojnicki.

W obsadzie znalazło się ponad 200 wykonawców: nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach, między innymi trzy divy operowe: Magda Niedbała, Ewelina Szybilska, Anna Wilk, organistka Iwona Karwacka, narrator Jacek Wojnicki oraz dyrygent Waldemar Groń, który pokierował całością utworu. Do realizacji Oratorium „Peregrinus” zaproszony został także Jurkowski Chór Kameralny, który przygotowała Aleksandra Bośković-Różak.

Oratorium, jako utwór pokrewny operze, jest połączeniem wielu mniejszych form muzycznych o zróżnicowanym schemacie konstrukcyjnym i dramaturgii. W swej strukturze jest syntezą wielu warstw i przestrzeni brzmieniowych: zróżnicowanej kolorystyki instrumentalnej, odcieni kantyleny głosów solowych, recytacji narratora, jak i patetycznych partii chóralnych. Już sama forma oratorium, której archetypem w przestrzeni muzycznej jest wspólna modlitwa, determinuje swój kontekst dramaturgiczny. Zarówno tekst, jak i muzyka Oratorium „Peregrinus”, podporządkowane aksjomatom formy sakralnej, nawiązują do aktualnych, a także ponadczasowych problemów społecznych, regionalnej tradycji, kultu maryjnego oraz eschatologicznych aspektów życia. – komentuje Dariusz Swoszowski.

Organizatorzy: Entuzjaści Uśmiechu SPON, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Domosławicach. Pomoc przy organizacji: Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Wiesław Kozłowski – Wójt Gminy Dębno, Antonii Brachucy – były zastępca wójta Gminy Dębno, ks. Paweł Mikulski – proboszcz parafii pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie, ks. Józef Golonka – proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej, Tomasz Gurgul – Dyrektor Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej. Koncerty współfinansowane przez: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Starostwa Brzeskiego.

ZOBACZ: profil FB