Polmic - FB

news

Utwór Piotra Mossa na Otwarcie Sali Koncertowej CKK Jordanki

Sala Koncertowa CKK JordankiW sobotę 12 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 odbędzie się Otwarcie Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu, w trakcie którego zabrzmi utwórHommage à Toruń, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Piotra Mossa.

 Hommage à Toruń powstał na zamówienie Dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej  Pawła Dudzika oraz Mirosława Jacka Błaszczyka. Powstał specjalnie, by otworzyć nową salę koncertową w mieście, w którym ukończyłem i podstawową i średnią szkołę muzyczną, w mieście, gdzie od najmłodszych lat chodziłem na koncerty do Dworu Artusa, w mieście, gdzie w „Baju Pomorskim” zadebiutowałem jako kompozytor muzyki teatralnej... Powierzenie mi skomponowania tego utworu było dla mnie zaszczytem, ale jednocześnie bardzo trudnym zadaniem. Postanowiłem napisać utwór, w którym, jak w kalejdoskopie, przesuwać się będą obrazy moich toruńskich wspomnień, zachwytów, może i pierwszych klęsk... Hommage à Toruń będzie więc sentymentalnym spacerem po Toruniu, gdzie np. piękno toruńskiej architektury ewokowane jest cytatami z takich kompozytorów jak Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka czy… Perotinus – powiedział o utworze Piotr Moss.

W finale koncertu zabrzmi jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych utworów muzyki klasycznej, IX symfonia d-moll op. 25 Ludwika van Beethovena. Utwór znany przede wszystkim dzięki swojej finałowej kantacie, która wraz ze słowami Friedricha von Schillera zwana „Odą do radości” jest hymnem Unii Europejskiej. Swoją wyjątkowość symfonia zawdzięcza kilku kwestiom, między innymi jest pierwszą w historii symfonią wokalno-instrumentalną, a zarazem ostatnią symfonią Beethovena, napisaną w okresie kiedy kompozytor zmagał się z postępującą głuchotą.

Wystąpią: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – alt, Adam Sobierajski – tenor, Wojciech Gierlach – bas, Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent, Chór Astrolabium – przygotowanie Kinga Litowska, Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – przygotowanie Izabela Szyma-Wysocka, Chór Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu „Semper Iuvenes” – przygotowanie Renata Szerafin-Wójtowicz, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Więcej informacji – na stronie: www.tos.art.pl