Polmic - FB

aktualności

Finał Festiwalu Kompozytorów Krakowskich

Jubileusz 90. urodzin Juliusza ŁuciukaNa zakończenie tegorocznej 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich w Filharmonii Krakowskiej będzie miał miejsce nadzwyczajny koncert oratoryjny z okazji jubileuszu 90. urodzin Juliusza Łuciuka. W sobotę 30 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 odbędzie się światowe prawykonanie jego oratorium – Tryptyk rzymski cz. III – Wzgórze w krainie Moria.

Juliusz Łuciuk to twórca, którego horyzontom estetycznym właściwie brak precedensu w skali współczesnej muzyki polskiej. Droga twórcza kompozytora to imponujący różnorodnością ciąg fascynacji estetycznych, oplatających mocną, od samego początku nieprzerwaną nić artystycznych i ludzkich ideałów. Łuciuk to wyznawca świętej dla niego symbiozy dwóch cnót: dobra i piękna. Pierwsza z nich objawia się w przekazie; misji niesienia radości, pocieszenia, spokoju; w potrzebie zajmowania stanowiska wobec momentów ważnych dla ludzi. Drugi z filarów tej sztuki – piękno – przybrał postać brzmienia, charakterystycznego i własnego, kształtowanego mocą kompozytorskiej intuicji, nieustannie mocującej się z kreatywną siłą intelektu.

Wzgórze w krainie Moria zamyka muzyczną trylogię, skomponowaną przez Juliusza Łuciuka do tekstu Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II. To ogniwo o największym potencjale scenicznym. Epicka historia Abrahama i jego syna Izaaka przybiera postać 4-częściowego muzycznego misterium, sugestywnie ilustrującego plan biblijnych wydarzeń. Podczas prawykonania Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi włoski dyrygent Pasquale Veleno, a jako soliści wystąpią: Magda Niedbała (mezzosopran) i Dariusz Siedlik (baryton).

Więcej informacji – na stronie: www.festiwal.zkp.krakow.pl