Polmic - FB

Articles

Nowa Muzyka w Bydgoszczy

Nowa Muzyka 2016IV Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”, organizowany przez Kujawsko-Pomorski Oddział Związku Kompozytorów Polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, odbędzie się w dniach 6–8 maja 2016 roku. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Festiwal już od czterech lat gości na bydgoskich scenach koncertowych i zyskuje coraz większe grono zwolenników. Celem wydarzenia jest prezentacja kompozycji współczesnych twórców. W czasie festiwalu muzyka przenika się ze sztukami wizualnymi – koncertom towarzyszą pokazy multimedialne oraz wystawy malarskie.Od zeszłego roku festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Wydarzenie zainauguruje Koncert Muzyki Elektronicznej, który odbędzie się w piątek 6 maja o godz. 19.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W programie znajdą się utwory akordeonowe oraz przeznaczone na saksofon czy fortepian amplifikowany w różnych zestawieniach, m..in. autorstwa Zbigniewa Chojnackiego, Sławomira Opalińskiego czy Mateusza Ryczka. Instrumentom towarzyszyć będzie warstwa elektroniczna, a ciekawe efekty barwowe dopełnią multimedia.

Następnego dnia o godz. 17.00 w foyer Filharmonii Pomorskiej odbędzie się Koncert Muzyki Kameralnej. To propozycja dla zwolenników bardziej tradycyjnych brzmień. Jednak i tutaj nie zabraknie prawykonań. Na scenie pojawi kwintet dęty, trio fortepianowe oraz sopran z towarzyszeniem fortepianu. Wykonawcy zaprezentują  m.in. utwory Michała Dobrzyńskiego, Macina Gumieli oraz Piotra A. Komorowskiego.

W niedzielę 8 maja o godz. 12.30 w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się natomiast spotkanie dla dzieci w formie słuchowiska muzycznego, które zawsze prowadzone jest przez znaną bydgoską osobistość. Wśród wykonawców – młodzi artyści, a w programie piosenki Magdaleny Cynk do słów Macieja Mikołajewskiego i Miniatury zwierzęce Aleksandra Brejzy. Nie tylko dzieci będą się dobrze bawić – organizatorzy zapraszają również rodziców i całe rodziny.

ZOBACZ: Program Festiwalu