Polmic - FB

news

10. Muzyka Zaklęta w Drewnie

10. Muzyka Zaklęta w DrewnieFestiwal „Muzyka Zaklęta w Drewnie” już od dziesięciu lat rozbrzmiewa na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W letnie niedziele, między 12 czerwca 28 sierpnia 2016 roku, w kolejnych „drewnianych” zakątkach Małopolski wystąpią wysokiej klasy artyści, a także wyjątkowo uzdolnieni muzycy młodego pokolenia.

Do tej pory odbyło się już ponad 100 koncertów. Na Szlaku w tym roku będzie słychać klasyczne dźwięki klawesynu, fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli oraz moc znakomitych głosów. Na inaugurację tegorocznej edycji została zaplanowana specjalna uroczystość. W ramach współpracy z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina zostanie zaprezentowany koncert z łódzkiego festiwalu wędrownego „Kolory Polski”. W Parku Etnograficznym w Wygiełzowie wystąpi łódzka Grohman Orchestra.

Grohman Orchestra to mała 13 osobowa orkiestra czerpiąca z tradycji rodziny Straussów i zespołów cesarskiego Wiednia. Wzorem mistrzów walca orkiestrę prowadzi stojący skrzypek-dyrygent. Zespół powstał, by cieszyć słuchaczy pięknymi i znanymi walcami, polkami, ariami i marszami. Grohman Orchestra przyjął nazwę od nazwiska znanego łódzkiego fabrykanta, który był ogromnym znawcą i koneserem sztuki oraz  przyjacielem i oddanym mecenasem wielu artystów.

Tym, co równie mocno przyciąga fanów Festiwalu jest urok maleńkich cerkwi i malowniczych kościołów, wyjątkowa atmosfera staropolskich dworów, drewnianych willi i miasteczek. Świątynie, często mało znane, ozdabiane przez wędrownych malarzy, stanowią prawdziwe arcydzieła. Wystarczy wspomnieć, że aż 8 z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.drewniana.malopolska.pl oraz profilu FB