Polmic - FB

news

Instalakcje 5

Instalakcje 5Festiwal muzyczny Instalakcje 5 odbędzie się w dniach 17-19 czerwca 2016 roku w Warszawie. Kuratorami wydarzenia są Wojtek Blecharz i Paweł Mykietyn.

Od początku istnienia Instalakcje koncentrowały się na prezentacji form interdyscyplinarnych, multimedialnych, wychodzących poza ramy muzyki koncertowej. Uwagę organizatorów przyciągały instalacje dźwiękowe, prace wideo, instalacje interaktywne, teatr muzyczny i instrumentalny, rzeźby dźwiękowe czy projekty społeczne. Krótko mówiąc prace odmienne, trudne do zaszufladkowania, których głównym materiałem jest dźwięk, ale hybrydowa natura nie pozwala na umieszczanie ich w tradycyjnych programach festiwali muzyki współczesnej.

W tym roku przypada jubileusz piątych urodzin Festiwalu. Z tej okazji zaprezentowana zostanie monumentalna praca jednego z „ojców” teatru muzycznego, Heinera Goebbelsa, która będzie niejako ukoronowaniem instalakcyjnego ducha oraz kwintesencją performatywnej hybrydyczności. Wielu teoretyków, teatrologów czy kuratorów sztuki próbowało odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest Stifters Dinge: czy jest to instalacja performatywna czy jednak teatr instrumentalny na 5 fortepianów bez udziału pianisty, czy jest to spektakl multimedialny bez aktorów, wielkoformatowa rzeźba-instrument, a może ożywiona scenografia? W Stifters Dinge dźwięki łączą się ze światłem, obrazem, głosem, wiatrem, mgłą, wodą, tworząc niezwykle skomplikowaną i zapierającą dech w piersiach maszynerię, w której nieożywione obiekty, tytułowe „rzeczy” zaczynają opowiadać swoje historie i tworzyć własne rytuały.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.nowyteatr.org/pl/event/instalakcje5