Polmic - FB

news

VIII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

VIII Festiwal WaldorffaW dniach 25 czerwca – 2 lipca 2016 roku w zespole pałacowo-parkowym w Radziejowicach odbędzie się VIII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. U zarania radziejowickich spotkań ze sztuką patron Festiwalu napisał: „stąd powinien emanować kult sztuki, dźwięku, słowa, malarstwa na całą okolicę”. Wierni temu przesłaniu organizatorzy zapraszają na letnie wieczory pełne artystycznych doznań.

Podczas uroczystej inauguracji festiwalu zagra Orkiestra Sifnonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka, który wystąpi także w roli pianisty w swoim utworze Liście gdzieniegdzie spadające na orkiestrę kameralną z fortepianem. W wykonaniu Janusza Olejniczaka zabrzmi natomiast Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela, a całość zakończy II symfonia D-dur op.36 Ludwiga van Beethovena. Tych, którzy szczególnie cenią muzykę dawnych mistrzów, zainteresują koncerty z dziełami Boccheriniego, Rossiniego, Mozarta i Czajkowskiego. Obecna będzie także, jak niemal co roku, muzyka Chopina. Podczas koncertu finałowego I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 wykona Dmitry Shishkin, laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Nie zabraknie także utworów innych znakomitych polskich twórców: Kurpińskiego, Szymanowskiego i Pendereckiego.

W lutym minęło dwieście lat od daty urodzin Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Urodzony we Włoszech kompozytor przede wszystkim oper, większość życia tworzył we Francji i Anglii. Imię odziedziczył po słynnym stryju, który jako marszałek wojsk Napoleona I, święcił triumfy na polach bitewnych. W odróżnieniu od niego, Józef Michał Ksawery Poniatowski, swoje triumfy odnosił na scenach Paryża i innych stolic europejskich. A jako polityk i dyplomata związany był z ostatnim cesarzem Francji – Napoleonem III. W Radziejowicach zabrzmi prawykonanie wersji oryginalnej jego Mszy F- dur. Wystąpi organista Michał Kaleta wraz z kwartetem solistów oraz Chórem Trybunalskim pod dyrekcją Przemysława Stanisławskiego.

W Polsce szerzej nieznane jest również nazwisko skrzypka i kompozytora Augusta Duranowskiego. Wykształcony w Paryżu, znany w Europie jako Auguste Frédéric Durand, zaliczany był do najsłynniejszych wirtuozów swego czasu. Zachwycał publiczność nadzwyczajnymi umiejętnościami technicznymi, które wywarły wpływ na samego Niccolo Paganiniego. Spośród jego kompozycji zaprezentowany zostanie Koncert skrzypcowy A-dur, który zapewne większość gości usłyszy po raz pierwszy. Interpretacji dokona skrzypek Paweł Wajrak.

Pomostem między muzyką klasyczną, a innymi jej rodzajami, będzie koncert Warsaw Academic Big Band, w programie którego znajdą się transkrypcje słynnych tematów muzyki poważnej, ujęte w brzmienie jazzowe. Gospodarzem wyłącznie już jazzowego wieczoru będzie Gary Guthman, który wraz ze swym kwartetem, zagra kompozycje z albumu Solar Eclipse. Gra na trąbce tego amerykańskiego muzyka, od kilku lat mieszkającego w Polsce, znana jest na estradach obu kontynentów i zdobywa wyrazy najwyższego uznania.

Ciekawostką będzie koncert duetu artystów grających na marimbie. Axoum Duo dokona światowego prawykonania Koncertu na dwie marimby i orkiestrę „Rozmowa z kamieniem” autorstwa członka zespołu, Francuza Gabriela Colleta. W festiwalowej palecie sztuk nie zabraknie także poezji oraz malarstwa. Mickiewiczowskim Balladom w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej towarzyszyć będą Ballady Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka, natomiast w przerwach między koncertami goście będą mogli podziwiać wystawę prac malarskich tenora Wiesława Ochmana.

Szczegółowy program – na stronie: www.palacradziejowice.pl/festiwal2016/viii-letni-festiwal-im-jerzego-waldorffa-radziejowicach/