Polmic - FB

news

Muzyka Jana Ekiera pod Liberatorem

Muzyka pod LiberatoremBohaterem kolejnego koncertu z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”, który odbędzie się 28 czerwca 2016 roku o godz. 19:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie Jan Ekier – wybitny pianista i kompozytor, pedagog i muzykolog. Jego kompozycje, głównie z lat 30., zabrzmią w wykonaniu uczestnika zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego, Krzysztofa Książka.

Jan Ekier był absolwentem Konserwatorium Warszawskiego, laureatem III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a później jednym z jurorów Konkursu. Pracował jako edytor w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, zasłynął również jako redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Według Ekiera tą publikacją spłacony został dług wobec kompozytora.

Był autorem licznych kompozycji, w dużej mierze inspirowanych folklorem polskim. Stworzył wiele dzieł fortepianowych (np. Toccata, Kolorowe melodie, Taniec góralski), orkiestrowych (np. Suita góralska), baletowych (np. Straszak, Tempo dnia) oraz wokalnych (np. Pieśni walki podziemnej, Szturmówka). W czasie okupacji niemieckiej występował w stolicy na tajnych koncertach i brał udział w zakonspirowanych imprezach patriotycznych. Podobnie jak Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik, Ekier współpracował z komisją repertuaru muzycznego komponując muzykę dla partyzantów.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Państwowej I stopnia i Nagrody I stopnia Ministra Kultury i Sztuki. W 1952 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1955 roku – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku profesor Jan Ekier został laureatem pierwszej edycji Nagrody Chopinowskiej, przyznawanej przez Międzynarodową Fundację imienia Fryderyka Chopina. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną – po raz pierwszy – w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina. W 2010 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej oraz dokonania naukowo-edytorskie.

Pod Liberatorem utwory Jana Ekiera wykona znakomity pianista Krzysztof Książek (ur. 1992), laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, który reprezentował Polskę w Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. Koncertował w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Wykona Utwory na fortepian (2 preludia op. 1, Kołysanka, Humoreska, Mazurek op. 5, Toccata op. 4) oraz Kolorowe melodie – artystyczne opracowania najpiękniejszych polskich melodii ludowych różnych regionów.

Organizatorami cyklu „Muzyka pod Liberatorem” są Muzeum Powstania Warszawskiego, Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne, zaś partnerem jest TVP Kultura.