Polmic - FB

aktualności

XIV Festiwal „Muzyka w Raju”

Muzyka w rajuW dniach 12–21 sierpnia 2016 roku już po raz czternasty w Gościkowie-Paradyżu na Ziemi Lubuskiej odbędzie się festiwal „Muzyka w Raju”.

Wydarzenie od wielu lat ma ugruntowaną pozycję na polskiej i europejskiej scenie muzyki dawnej. Długo można by wymieniać międzynarodowe projekty artystyczne i fonograficzne, które zostały zainicjowane w pocysterskim klasztorze, malowniczo położonym w dolinie Paklicy. Festiwal jest wydarzeniem, w czasie którego muzycy z całej Europy, ale także z Ameryki, Japonii i Australii, reprezentujący różne szkoły, estetyki i tradycje wykonawcze, mają okazję przez kilkanaście dni wspólnie pracować, wymieniać się doświadczeniami i lepiej poznawać. Większość programów koncertowych przygotowywanych jest wyłącznie z myślą o festiwalu, a część powstaje dopiero w Paradyżu w wyniku spotkań, które tutaj mają miejsce. Z reguły stają się też zaczynem nowych, wieloletnich muzycznych przyjaźni. Bardzo często ich efektem są nagrania płytowe, wielokrotnie później wyróżniane i nagradzane. W ostatnich latach tak właśnie było w przypadku płyt orkiestry Les Ambassadeurs, Vivy Biffi oraz Marca i Angelique Mauillon.

Na tegoroczną „Muzykę w Raju” złoży się 26 koncertów poświęconych głównie muzyce baroku i średniowiecza, ale usłyszymy także więcej niż kiedykolwiek muzyki renesansowej. Rolę orkiestry festiwalowej odgrywać będzie powstała z inicjatywy „Muzyki w Raju” orkiestra Kore, która zaprezentuje sześć premierowych programów. Średniowieczna i renesansowa część festiwalu pozostaje w rękach Coriny Marti i Michała Gondko oraz ich zespołu La Morra. Z nowymi programami powróci francuski kwartet Nevermind. W recitalach, jak i jako soliści zespołów, zaprezentuja się śpiewacy Viva Biffi, Yukie Sato, Marc Mauillon, Reinoud van Mechelen i Enea Sorini, skrzypkowie Anna Maria Lehtipuu, Davide Monti, Louis Creac’h, klawesyniści Marianna Henriksson, Jean Rondeau, Pierre Gallon, flecistki Anna Besson i Corina Marti oraz gambista Robin Pharo. Wielu z nich w Paradyżu już gościło, ale liczna grupa artystów pojawi się na Ziemi Lubuskiej po raz pierwszy.

Festiwal powstaje staraniami Fundacji Muzyki Dawnej „Canor” w ścisłej współpracy z gospodarzem klasztoru w Paradyżu, Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Inicjatorem „Muzyki w Raju” i jej dyrektorem jest Cezary Zych. Mecenasami festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Lubuskie, a także liczne grono sponsorów i partnerów. Koncerty festiwalu będą jak co roku nagrywane i transmitowane na antenach Programu 2 Polskiego Radia, Radia Zachód oraz radiofonii zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.muzykawraju.pl