polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: w 20. rocznicę śmierci
19 marca 2018, Warszawa
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

newsy ze świata

Nagrody z Bukaresztu

altDoktoranci Akademii Muzycznej w Łodzi – śpiewaczka Alina Adamska-Raitarovskyi i pianista Paweł Cłapiński otrzymali nagrody w czwartej edycji prestiżowego konkursu International Voice Competition „Le Grand Prix de l’Opera” organizowanego przez Narodową Operę w Bukareszcie. Złożony z trzech etapów konkurs skończył się późnym wieczorem w sobotę 20 sierpnia 2016 roku. Artystów oceniało kilkuosobowe jury w międzynarodowym składzie, któremu przewodniczył John Allison, redaktor naczelny brytyjskiego magazynu „Opera”.

Alina Adamska-Raitarovskyi jest doktorantką Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa prof. dr hab. Krystyny Rorbach). Śpiewaczka dysponująca pięknym sopranem koloraturowym zdobyła dwie nagrody. Pierwszą z nich jest nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii niemieckiego kompozytora, ufundowana przez Ambasadę Niemiecką w Bukareszcie. Aria, której wykonanie zapewniło śpiewaczce tę nagrodę, to Aria Blondy „Durch Zertlichkeit und Schmeicheln” z opery Uprowadzenie z Seraju Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kolejna nagroda specjalna przyznana doktorantce z Łodzi to kontrakt na rolę w Teatrze Królewskim w Madrycie (Teatro Real Madrid) w Hiszpanii.

Doktorant (klasa dra hab. Tomasza Bartoszka) i wykładowca łódzkiej Akademii Paweł Cłapiński zdobył na Konkursie „Le Grand Prix de l’Opera” nagrodę „Colla Parte” dla najlepszego młodego pianisty. Towarzyszył kilkorgu uczestnikom, m.in. półfinalistce Aleksandrze Borkiewicz i nagrodzonej na konkursie Alinie Adamskiej-Raitarovskyi. Nagroda „Colla Parte” została ufundowana przez rumuńską pianistkę prof. dr Vioricę Rădoi.

W tegorocznej edycji Konkursu „Le Grand Prix de l’Opera”, która odbyła się w Bukareszcie w dniach 17-20 sierpnia, wzięło udział ponad 50 młodych śpiewaków ze świata, z których 26 zakwalifikowało się do półfinału, a 9 znalazło się w finale. W etapie finałowym wystąpiło troje uczestników z Polski. Byli to, obok Aliny Adamskiej-Raitarovskyi, również Ilona Krzywicka (sopran), której przypadła nagroda w postaci kontraktu na rolę w Operze Narodowej w Bukareszcie, oraz Paweł Konik (baryton) uhonorowany nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie arii rosyjskiego kompozytora. Finaliści występowali z towarzyszeniem Orkiestry Opery w Bukareszcie pod dyrekcją Michała Klauzy.