Polmic - FB

Artykuły

Moderna po raz siedemdziesiąty!

mJubileuszowa 70. Sesja Musica Moderna rozpoczęła się 27 marca 2017 roku w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Sesja, przyjmująca formę festiwalu, potrwa do 5 kwietnia, wstęp wolny. Partnerem Sesji jest Związek Kompozytorów Polskich.

W kwietniu 1982 roku profesor Bronisław Przybylski, ówczesny kierownik Katedry Kompozycji, zainicjował w Akademii cykl koncertów poświęconych muzyce współczesnej pod nazwą „Musica Moderna”. Po 35 latach idea nie uległa zmianie, „Musica Moderna” rozrosła się w festiwal, wzbogaciła się o duże symfoniczne projekty prezentowane w Sali Koncertowej Uczelni, koncerty w Filharmonii Łódzkiej, w wielu łódzkich świątyniach, a także poza Łodzią, i współpracę z wieloma muzycznymi instytucjami w Polsce i za granicą. Ważnym elementem programów sesji „Musica Moderna” jest muzyka łódzkich kompozytorów w wykonaniu pedagogów i studentów łódzkiej Akademii, aczkolwiek nie można zapominać o udziale cenionych artystów z kraju i zagranicy oraz o uwzględnianiu największych nazwisk muzyki współczesnej w doborze programu koncertów.

Siedemdziesiąta edycja sesji jest dla organizatorów okazją do wspomnień i refleksji, dlatego program poniedziałkowego „Wieczoru muzycznego” (27 marca) wypełniły przede wszystkim kompozycje Przybylskiego. W koncertach sesji zaprezentowane zostaną także utwory jego absolwentów: Sławomira Kaczorowskiego, Jacka Partyki, Artura Zagajewskiego oraz Marty Śniady. Ponadto podczas Moderny zostanie rozstrzygnięty IV Konkurs Kompozytorski dla Młodzieży „Moja (mi)nuta”. Dodajmy, że pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był także Bronisław Kazimierz Przybylski. Poza atrakcjami stricte muzycznymi, organizatorzy wydarzenia zapraszają na wystawę jubileuszową w foyer Sali Kameralnej (al. 1 Maja 4), przedstawiającą fotografie, programy i plakaty z poprzednich sesji.

Gościem specjalnym sesji będzie polsko-szkocki zespół Duo Van Vliet, który wystąpi 30 marca. Ciekawymi propozycjami są również Koncert polskich kompozytorek (28 marca) z utworami Alicji Gronau, Olgi Hans, Moniki Kędziory i Aleksandry Garbal, oraz prezentacje Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej (29 marca), w tym ambient w zabytkowym ogrodzie zimowym (Pałac, ul. Gdańska 32). 

Szczegółowy plan sesji dostępny jest na stronie: http://www.amuz.lodz.pl