polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

Artykuły

Warszawska Jesień na wiosnę w Krakowie: Jerzy Maksymiuk, kamienie na fortepianie i pianista w białych rękawiczkach

mCzy można wyobrazić sobie lepszy „certyfikat” dla cyklu dedykowanego muzyce najnowszej, niż patronat legendarnego i jednego z najsławniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie? Dzięki Sinfonietcie Cracovii już 11 maja 2017 roku melomani będą mieli szansę doświadczyć niezwykłej pogodowej anomalii: w wiosennym Krakowie zawita złota Warszawska Jesień!

Koncert odbędzie się o godz. 19.30 w ramach nowatorskiego cyklu „Muzyka bez poklasku”, który po raz kolejny zagości w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W ramach tego cyklu Sinfonietta Cracovia prezentuje krakowskim słuchaczom najbardziej wyjątkowe języki muzycznego wyrazu XX i XXI stulecia. Majowy koncert będzie muzyczną retrospekcją repertuaru prezentowanego w ramach „Warszawskiej Jesieni”… ale nie tylko. Wydarzenie uświetni krakowska premiera pełnej wersji Epigramów Jerzego Kornowicza –polskiego kompozytora, który od roku 2015 pełni funkcję dyrektora „Warszawskiej Jesieni”. W roli solistów usłyszymy flecistów, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej: Łukasza Długosza i Agatę Kielar-Długosz.

Niecodzienny antrakt do muzyki koncertowej stanowić będą dwie kompozycje na fortepian solo autorstwa legendy polskiej awangardy muzycznej i zarazem „Warszawskiej Jesieni” Zygmunta Krauzego. Zabrzmi m. in. znany utwór Stone Music, którego wykonanie zakłada użycie spreparowanego fortepianu, specjalnie wyważonych kamieni oraz… metalowych prętów. Pianista Piotr Banasik zmierzy się ponadto z inną eksperymentalną kompozycją Krauzego: utworem Gloves Music, stanowiącym przewrotne nawiązanie do konwencji teatralnej gry i zakładającym występ solisty w… białych rękawiczkach.

Przewodnikiem krakowskich słuchaczy po fascynującym i pełnym muzycznych niespodzianek uniwersum „Warszawskiej Jesieni” będzie Maestro Jerzy Maksymiuk – jeden z wybitnych polskich dyrygentów, uznany kompozytor i niestrudzony propagator muzyki współczesnej, od dziesiątek lat blisko związany ze słynnym warszawskim festiwalem. Maestro Maksymiuk wystąpi w MOCAKu nie tylko w roli dyrygenta i „koryfeusza” wyjątkowej, krakowsko-warszawskiej muzycznej odysei, ale również – kompozytora. Sinfonietta Cracovia wykona jego dwa utwory: dedykowaną Hannie Czace, warszawskiej harcerce i łączniczce Armii Krajowej, kompozycję Vers per archi oraz ujmujące Preludia.

Formuła cyklu "Muzyka bez poklasku" zakłada niemą kontemplację dzieła muzycznego na wzór sposobu, w jaki podziwiamy na co dzień w galeriach dzieła sztuki wizualnej. Dotychczas publiczności udawało się (niekiedy z trudem!) powstrzymywać od oklasków, czy uda się również tym razem? Repertuar tego wyjątkowego wieczoru i plejada znakomitych gości zaproszonych do współpracy przez Sinfoniettę Cracovię bez wątpienia stanowić będą nie lada próbę dla tytułowych założeń cyklu.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.sinfonietta.pl