polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

Artykuły

Honorowa nagroda Superbrands dla Krzysztofa Pendereckiego

p17 maja 2017 roku w Warszawie po raz szósty odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Culture.pl Superbrands, ustanowioną przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Superbrands Polska z myślą o twórcach i instytucjach kultury, które najskuteczniej wspierają obecność polskiej kultury za granicą.

Nominowanych do nagrody zgłosili eksperci Instytutu Adama Mickiewicza oraz redakcja portalu Culture.pl. Laureatów wyłoniła kapituła, złożona z dziennikarzy redakcji kultury „Wprost”, „Do Rzeczy”, „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „wSieci”, „Rzeczpospolitej” i „Wyborczej”, a także dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztofa Olendzkiego i Niny Kowalewskiej-Motlik z The Superbrands Ltd. w Polsce.

Jurorzy nagrodzili Muzeum Sztuki w Łodzi: „Kapituła doceniła pomysł i organizację wydarzeń związanych z obchodami stulecia ruchu awangardowego w Polsce oraz ambitną, szeroką i skuteczną promocję na świecie dzieł Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro”. Statuetkę Culture.pl Superbrands otrzymał także Lech Majewski: „prawdziwy człowiek renesansu, poeta, pisarz, malarz, scenarzysta, kompozytor, ale przede wszystkim znakomity twórca filmowy”, którego „niezwykle oryginalna i odważna twórczość zachwyca kinomanów i publiczność na całym świecie”.

Nagrodę Honorową Superbrands odebrał Krzysztof Penderecki „za umiejętność dostrzeżenia i zapisania w partyturze wiecznego piękna, które towarzyszy wyłanianiu się ładu z chaosu wszechświata”. Laudację na cześć laureata wygłosił muzykolog profesor Marcin Gmys. Wręczenie nagrody poprzedził koncert zespołu VOŁOSI.

W ubiegłych latach nagrody honorowe otrzymali m.in. Lech Wałęsa, Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Agnieszka Radwańska i Robert Lewandowski.