Polmic - FB

Articles

Nie żyje Elżbieta Chojnacka

cW wieku 77 lat w Paryżu zmarła Elżbieta Chojnacka, światowej sławy polska klawesynistka.

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, a następnie studiowała w Paryżu u Aimée van de Viele, uczennicy Wandy Landowskiej. Osiadła na stałe w Paryżu, gdzie rozpoczęła błyskotliwą międzynarodową karierę, dając w 1970 pierwszy recital współczesnej muzyki klawesynowej, a w 1971 nagrywając pierwszą płytę – Clavecin 2000 – dla wytwórni Philips.

Zarejestrowała m.in. całą twórczość klawesynową György Ligetiego i Maurice'a Ohany. Uczestniczyła w festiwalach muzyki współczesnej, wielokrotnie występowała podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”. Kilkudziesięciu kompozytorów napisało dla artystki i jej dedykowało utwory na klawesyn solo, z elektroniką, kameralne i z towarzyszeniem orkiestry. Są wśród nich m.in. Paweł Szymański, Henryk Mikołaj Górecki, Zygmunt Krauze.

Przez jedenaście lat wykładała w legendarnej Akademii Mozarteum w Salzburgu. Została uhonorwana wieloma odznaczeniami i nagrodami, m. in. otrzymała Nagrodę ZKP, francuski Order Legii Honorowej i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pogrzeb Elżbiety Chojnackiej odbędzie się w Paryżu dnia 7 czerwca o godz. 10:00 w kościele St. Suplice, po mszy wyprowadzenie na cmentarz Pere Lachaise.