Polmic - FB

aktualności

5. Pardes Festival 2017: bogactwo kultur, religii i tradycji

pW dniach 16–20 sierpnia 2017 roku w Kazimierzu Dolnym będzie miała miejsce 5. edycja Pardes Festival, która pomyślana została jako swego rodzaju podsumowanie wątków festiwalowych już obecnych w latach ubiegłych.

Organizatorzy, czyli Fundacja Spichlerz Kultury, wykreowali bogaty interdyscyplinarny program i powracają na znane już ścieżki tematyczne. Zapraszają publiczność festiwalową na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, romskich, ormiańskich i łemkowskich. Program obejmuje prezentacje multimedialne, poświęcone przede wszystkim szeroko definiowanej sztuce żydowskiej, spacery tematyczne w przestrzeni miasteczka, warsztat wycinanki żydowskiej, pokazy filmowe i „Popołudnie z Morelą“, czyli cykl spotkań poświęconych tematyce ormiańskiej.

Organizatorzy planują cztery wydarzenia muzyczne i warto szerzej przedstawić program dwóch koncertów. Na kazimierskim Rynku w ramach inauguracji Pardes Festival 2017 wystąpi zespół Meadow Quartet, który wykona utwory lidera zespołu, Marcina Malinowskiego, z płyty David & Goliath. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ). W uzasadnieniu rozgłośni dla przyznanego płycie David & Goliath fonogramu radiowej Dwójki czytamy: „W świecie Meadow Quartet wszystko może się wydarzyć – muzyka tradycyjna nie jest punktem końcowym na artystycznej drodze czwórki muzyków. Tradycja żydowska jest tu pretekstem do stworzenia oryginalnego świata dźwięków. Gruntownie wykształceni muzycy, sięgając po całą paletę środków improwizacyjnych, sprawiają, że ich muzyka nabiera oryginalnej dynamiki i charakteru. Członkowie zespołu z wielką swobodą poruszają się po terenach współczesnej kameralistyki, akustycznego jazzu i muzyki improwizowanej”.

W trakcie „Popołudnia z Morelą” organizatorzy zapraszają na niezwykły wielokulturowy koncert muzyki i poezji ormiańskiej, hebrajskiej, perskiej i greckiej „Kiele, kiele" („Przyjdź, przyjdź") w wykonaniu duetu „Sol et Luna". W programie koncertu znajdzie się tradycyjna muzyka ormiańska, kompozycje twórcy współczesnej muzyki ormiańskiej Komitasa oraz utwory Mieczysława Litwińskiego inspirowane muzyką i poezją ormiańską. Z kolei w nowogrece usłyszymy pieśń miłosną Agapo oraz kompozycje wokalne Litwińskiego do wierszy Konstantinosa Kawafisa. Miłym urozmaiceniem wieczoru będą improwizacje Litwińskiego na motywach pieśni ormiańskich, wykonywane na instrumencie duduk.

POBIERZ: Program Festiwalu.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.