polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: w 20. rocznicę śmierci
19 marca 2018, Warszawa
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

aktualności

Koncert w 100-lecie fatimskiego objawienia

f13 października 2017 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostanie zaprezentowana Symfonia Misterium „Fatima” Henryka Jana Botora.

Utwór został zamówiony przez Stowarzyszenie Artystyczne Cantores Varmienses z okazji przypadającej w tym roku 100. Rocznicy Objawień w Fatimie i po raz pierwszy został wykonany w dniu 14 maja 2017 roku w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie. W pięcioczęściowym utworze na głos solowy, chór i orkiestrę  wystąpią: Hanna Maria Zajączkiewicz (sopran), Zosia Hiszpańska (sopran), Magdalena Kowalewska (recytacja), Chór Cantores Varmienses oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Benedykt Błoński.

Introdukcja utworu oparta jest na motywach gregoriańskiego hymnu Ave Maris Stella. Muzyka tej części podkreśla delikatność postaci Maryi, ale też uwydatnia Jej potęgę. W II części Modlitwa Anioła wykorzystane są dwie modlitwy, których Anioł Stróż Portugalii nauczył dzieci: Łucję, Franciszka i Hiacyntę. W części III Objawienia w Cova da Iria zawarte są fragmenty słów Maryi z różnych miesięcy, w których dokonywały się objawienia pomiędzy majem a październikiem 1917 roku. Piekło jest przeciwieństwem szczęścia, radości, miłości, światła... Bóg każdą duszę chce uratować przed potępieniem, dlatego posłał Maryję do Fatimy. IV część utworu autor zatytułował Wizja piekła. Ostatnia część Cud słońca – Ave Maria da Fatima symbolizuje cud słońca jaki doświadczyli Łucja, Franciszek, Hiacynta oraz ludzie, którzy licznie przybyli na pola w Cova da Iria w dniu 13 października 1917 roku. Twierdzi się, że Cud ten był największym cudem po Zmartwychwstaniu Jezusa. Część piąta kończy się pasterskimi dzwoneczkami i melodią pasterskiej fujarki grającej Ave Maria da Fatima (nawiązanie do części I).

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie ( pon. – pt. godz. 10–18) oraz poprzez stronę internetową Filharmonii www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl