polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Premiera płyty Gruppo di Tempera „Polish music for winds and piano”
23 marca 2018
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Beethoven i Musorgski
7 kwietnia 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko

aktualności

„Legenda Bałtyku” na zwieńczenie obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego

l8 grudnia 2017 roku, niemal sto lat od światowej premiery, Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego powróci na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu. Premiera będzie uroczystym zwieńczeniem obchodów 140. rocznicy urodzin kompozytora, która przypada w 2017 roku.

Partie solowe wykonają Pavlo Tolstoy (Doman), Wioletta Chodowicz (Bogna), Aleksander Teliga (Mestwin), Szymon Komasa (Tomir), Magdalena Wilczyńska-Goś (Swatawa), Robert Gierlach (Lubor), Karol Bochański (Sambor) i Tomasz Mazur (głos Peruna). Chór, orkiestrę i balet Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Legenda Bałtyku, z entuzjazmem przyjęta przez publiczność po poznańskim prawykonaniu 24 listopada 1924 roku (ponad 50 spektakli w ciągu jednego sezonu), szybko zyskała miano polskiej opery narodowej. Wyróżnia się doskonałym opracowaniem monumentalnych scen zespołowych. Nowowiejski nawiązał w niej do tradycji romantycznej opery włoskiej i niemieckiej, wprowadził elementy polskiego folkloru i prasłowiańskich legend oraz z powodzeniem zastosował zabiegi archaizujące.

Opera oparta jest na starosłowiańskim micie o zatopionym mieście Wineta. Jej akcja rozgrywa się na słowiańskim wybrzeżu Bałtyku w czasach przedhistorycznych. Dwóch rywali, rybak Doman i kupiec Lubor, stara się o rękę Bogny. Jej ojciec, sprzyjający bogatemu Luborowi, wysyła Domana po koronę Juraty, legendarnej władczyni zatopionego miasta, i ma nadzieję nigdy więcej już go nie zobaczyć…

Teatr Wielki w Poznaniu przeprowadzi transmisję live ze spektaklu 10 grudnia o godz. 18.00.

Więcej – na stronie Teatru Wielkiego w Poznaniu.