polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

news

Odsłonięcie gwiazdy Zdzisława Szostaka

zs13 stycznia 2018 roku o godz. 13:00 w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy przy ul. Piotrkowskiej zostanie odsłonięta gwiazda Maestro Zdzisława Szostaka – mosiężna płyta dedykowana tej ważnej postaci łódzkiego życia muzycznego.

Organizatorem tego wydarzenia jest Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, która w październiku 2016 roku rozpoczęła starania o wmurowanie gwiazdy upamiętniającej twórczość i dokonania artystyczne tego znanego dyrygenta. Gwiazda Zdzisława Szostaka pojawi się w Alei Sławy po stronie parzystej, czyli obok gwiazd znanych reżyserów, operatorów i scenografów. Wydłuży zatem listę gwiazd wybitnych osobistości zasłużonych dla kinematografii, w tym twórców muzyki filmowej, takich jak m.in. Wojciech Kilar, Zbigniew Preisner, Piotr Hertel czy Henryk Kuźniak. W uroczystości, prócz samego Laureata, wezmą udział muzycy Orkiestry Symfonicznej i Chóru FŁ, zaproszeni goście, łódzcy melomani, rodzina i przyjaciele.

Zdzisław Szostak – dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej, kompozytor, twórca muzyki symfoniczno-oratoryjnej, jak i kameralnej, oraz ilustracji muzycznych do filmów kinowych i telewizyjnych. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Jednak większą część swego dorosłego życia spędził w Łodzi i temu miastu poświęcił swe siły. Po kilkunastu latach spędzonych w Poznaniu, w roku 1971, na zaproszenie ówczesnego dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej Henryka Czyża przeniósł się do Łodzi, obejmując stanowisko jego zastępcy i zarazem dyrygenta – pozostał na nim przez 16 lat kolejnych lat. Lecz najsilniejszy magnes stanowiła dla Zdzisława Szostaka Łódź jako stolica filmu. Zadyrygował ponad dwustoma filmowymi ilustracjami muzycznymi! Współpracował z Wytwórnią Filmów Fabularnych. Napisał i nagrał muzykę do około 40 produkcji filmowych, w tym 20 fabularnych.