Polmic - FB

official patronage

Warszawa | „Koncert Prawykonań” Studium Muzyki Nowej

umfc18 lutego 2018 roku o godz. 17:00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się „Koncert Prawykonań” Studium Muzyki Nowej.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany II Koncert kameralny Ignacego Zalewskiego napisany w 2017 roku dla zespołu Hashtag Ensemble. Kompozycja, inspirowana kulturą ludową Galicji, składa się z trzech następujących po sobie attaca części.

Dariusz Przybylski skomponował Chamber Concerto na zamówienie International Ensemble Modern Academy jeszcze w roku 2013; koncert został prawykonany podczas Gaudeamus Music Week w Utrechcie. W roku zaś 2017 powstała wersja utworu specjalnie dla Hashtag Ensemble, z którym kompozytor współpracuje od dłuższego czasu. Owe działanie z zespołem w opinii artysty „pozwoliło na wydobycie z każdego instrumentu szerokiej palety barw i technik wykonawczych”.

Ponadto podczas lutowego koncertu zabrzmią utwory, stworzone przez polskich kompozytorów w 2015 roku. Prawykonanie Sonaty na skrzypce i akordeon Mikołaja Majkusiaka odbyło się w kościele św. Krzyża w Zakopanem w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”. Utwór krakowskiej kompozytorki Katarzyny Szwed Ja, rzeka, nawiązujący w swej warstwie tekstowej do fragmentów wierszy perskiego poety i mistyka z XIII w. Jalaladdina Rumiego, powstał na zamówienie sopranistki Joanny Freszel.

Wszystkie utwory wykona założona w 2013 roku grupa Hashtag Ensemble pod kierownictwem flecistki Ani Karpowicz. Gościnnie wystąpią też Joanna Freszel i Brzezina-Kotz Duo (akordeonista Łukasz Brzezina i skrzypaczka Celina Kotz).

Koncert dofinansowano w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent” 2017–2018.

Bezpłatne karty wstępu dostępne są od 5 lutego w Chopin University Press.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.