Polmic - FB

aktualności

Katowice | IV Festiwal Katowice Kultura Natura

KKNPrezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Dyrektor Artystyczny NOSPR Alexander Liebreich zapraszają na czwartą edycję Festiwalu Katowice Kultura Natura, który odbędzie się w dniach 11–20 maja 2018 roku.

Jak co roku program Festiwalu otwarty jest na wszystkie epoki historyczne i gatunki i jak co roku do Katowic przyjadą światowej klasy muzycy, którzy z całą pewnością zaprezentują wykonania najwyższej próby. W tym roku tematem Festiwalu Katowice Kultura Natura jest „Dziecięctwo”.

Festiwal prezentować będzie zarówno dzieła symfoniczne, jak i kameralne, repertuar dawny występować będzie obok współczesnego. Koncert Orkiestry Historycznej 12 maja uświetni wiolonczelista Jean-Guihen Queyras. W festiwalowym liederabendzie 14 maja weźmie udział światowej sławy tenor Ian Bostridge. We wtorek 15 maja wystąpi, wymieniany wśród najważniejszych kwartetów, francuski Quatuor Ebène.

Jak co roku, nie zabraknie koncertu jazzowego: 13 maja w sali kameralnej swój repertuar zaprezentuje ceniony na całym świecie Pablo Held Quartet: Pablo Held (fortepian), Kit Downes (organy), Percy Pursglove (trąbka), Sean Carpio (perkusja).

Częścią Festiwalu będą także dwa koncerty abonamentowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Festiwalu Alexandra Liebreicha (koncert otwarcia 11 maja i koncert czwartkowy 17 maja). Ten drugi koncert NOSPR będzie okazją do wysłuchania słynnego już Requiem Tigrana Mansuriana, którego nagranie dokonane przez Alexandra Liebreicha i kolejnych gości Festiwalu RIAS Kammerchor było w tym roku m. in. nominowane do nagrody „Grammy” i zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Awards. Znakomity RIAS Kammerchor wystąpi podczas Festiwalu także w środę 16 maja.

Na dwóch koncertach Festiwal gościć będzie słynną Tonhalle-Orchester Zürich i jej dyrektora artystycznego Lionela Bringuiera. 19 maja zespół wykona Les espaces du sommeil Witolda Lutoslawskiego; w roli solisty wystąpi baryton Nathan Berg. Podczas koncertu 20 maja orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najlepszych na świecie pianistów Leif Ove Andsnes, który w piątek 18 maja wystąpi także w recitalu solowym.

Ponadto podczas Festiwalu od 17 do 20 maja w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędą się Warsztaty krytyki muzycznej. Warsztaty obejmą tworzenie tekstów krytycznych, prowadzenie wywiadów z artystami i pracę z mikrofonem. Specjalnymi gośćmi będą zagraniczni krytycy muzyczni.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na http://kulturanatura.eu/