Polmic - FB

news

Olsztyn | W roli głównej: fleciści

fwm16 lutego 2018 roku solistami koncertu symfonicznego w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii będą wybitni fleciści: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz.

Jako pierwszą kompozycję wieczoru artyści wykonają Wings Concerto na dwa flety i orkiestrę kameralną Pawła Łukaszewskiego. Utwór powstał w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert miał prawykonanie w 2017 roku, a partie solowe zostały powierzone właśnie znakomitym interpretatorom muzyki współczesnej – Agacie Kielar-Długosz i Łukaszowi Długoszowi. Agata Kielar-Długosz jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich kompozytorów. Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. W 2013 roku uzyskała stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. Łukasz Długosz jest zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych. W dorobku ma prawykonania kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Jest jurorem znaczących konkursów fletowych, prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W dalszej części koncertu soliści wraz z filharmonikami warmińsko-mazurskimi pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują Symfonię koncertującą na dwa flety François Devienne – francuskiego kompozytora żyjącego w latach 1759-1803. Trzecią kompozycją wieczoru w wykonaniu orkiestry będzie III Symfonia D-dur op. 29 Piotra Czajkowskiego.

W dniu koncertu, o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie” (wstęp wolny), które poprowadzi Piotr Matwiejczuk – muzykolog, skrzypek, dziennikarz radiowy i krytyk muzyczny.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl