Polmic - FB

aktualności

Poznań | Koncert orkiestry Amadeus z okazji Dnia Kobiet

a50. jubileuszowy sezon Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus nadal trwa. Kolejny koncert, dedykowany kobietom z okazji ich święta, będzie miał miejsce w przepięknej Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza 11 marca 2018 roku o godz. 18:00.

Po fenomenalnym koncercie z Wyntonem Marsalisem i Jazz at Lincoln Center Orchestra zespół wystąpi z rodzinnym duetem – Krzysztofem i Jakubem Jakowiczami, a także z młodą utalentowaną skrzypaczką Inés Issel Burzyńską. Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus poprowadzi Agnieszka Duczmal.

Krzysztof Jakowicz, to wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych. Na zaproszenie Lutosławskiego, skrzypek wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata. Artysta otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień m. in. nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych). Jest wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie.

Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca. Koncertuje od 11 roku życia. W 1998 roku, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e Orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami oraz współpracował ze światowej sławy dyrygentami.

Usłyszymy także młodą skrzypaczkę urodzoną w Hiszpanii Ines Issel Burzyńską, która naukę gry na skrzypcach rozpoczęła u swojej mamy Iwony Burzyńskiej. Od roku akademickiego 2012–2013 jest studentką w Wyższej Szkole Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie w Katedrze skrzypiec prof. Zakhara Brona. Otrzymała stypendium Fundacji Albéniz, stypendium Fundacji Puig oraz stypendium Zrzeszenia Muzyków i Kompozytorów Hiszpanii.

Artyści zaprezentują St. Paul’s Suite op. 29 nr 2 Gustawa Holsta, Introdukcję i rondo capriccioso op. 28 Camille Saint-Saënsa, Serenadę na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego oraz Concerto „Liliowe” na dwoje skrzypiec i smyczki Sławomira Czarneckiego.

Koncert został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Mecenasem koncertu jest Miasto Poznań.

Więcej informacji na www.amadeus.pl