Polmic - FB

aktualności

Marcin Stańczyk Kompozytorem Rezydentem 31. festiwalu Musica Polonica Nova

msMusica Polonica Nova, obok „Warszawskiej Jesieni”, jest najstarszą w Polsce imprezą poświęconą muzyce nowej. Jeden z pomysłów Pawła Hendricha – nowego Dyrektora Artystycznego festiwalu Musica Polonica Nova – zakłada, że każdorazowa edycja będzie w szczególny sposób przybliżać twórczość jednego kompozytora. Pierwszym artystą zaproszonym w charakterze Kompozytora Rezydenta festiwalu jest Marcin Stańczyk. W ramach rezydencji zaprezentowane zostaną jego najnowsze utwory.

Kompozytor zachęca publiczność, aby jego dzieł wysłuchała w opaskach na oczy. Będą one ważnym rekwizytem zarówno w prawykonanym na Weneckim Biennale Blind Walk, jak i w nowej kompozycji Sursounds, zamówionej przez Narodowe Forum Muzyki na połączone składy dwóch kameralnych zespołów NFM: Lutosławski Quartet i LutosAir Quintet.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Marzeny Diakun wykona także Muzykę Tkaną, która nawiązuje do odgłosów pracy maszyn tkackich zarejestrowanych przez kompozytora w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Stańczyk zaangażuje również samych Wrocławian do wykonania swojej kompozycji.

W przestrzeniach publicznych staną czerwone pudełka, przypominające skrzynki na listy. Obok nich umieszczone zostaną „partytury-zaproszenia” do wykonania Muzyki Możliwej. Każdy będzie mógł wyobrazić sobie utwór Stańczyka, a własne wrażenia opisać na odwrocie „partytury”, wrzucając ją do czerwonej skrzynki. Spisane wrażenia i relacje posłużą kompozytorowi do stworzenia nowego utworu. Ponadto artysta wystąpi z wykładem ilustrowanym własną twórczością, a po wykładzie poprowadzi warsztaty kompozytorskie dla studentów wrocławskiej akademii muzycznej.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Narodowego Forum Muzyki.