ze świata

Polska muzyka chóralna w Czelabińsku

CzelabinskPrzekrój polskiej i europejskiej muzyki chóralnej zabrzmi u bram Syberii. Na specjalne zaproszenie Państwowej Filharmonii w Czelabińsku dyrygent i chórmistrz Janusz Siadlak oraz Chór Filharmonii Częstochowskiej zaprezentuje perły muzyki a cappella podczas prestiżowego festiwalu „Wielkie Forum Wokalne”.

Już pod koniec kwietnia tego roku Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum z dyrygentem Januszem Siadlakiem na czele promować będą polską kulturę oraz miasto Częstochowę podczas bardzo ważnych wydarzeń kulturalnych w odległych miastach Rosji - Czelabińsku i Kopiejsku. Collegium Cantorum, na zaproszenie Państwowej Filharmonii w Czelabińsku weźmie udział w festiwalu muzyki chóralnej „Wielkie Forum Wokalne” dając tam dwa wyjątkowe koncerty prezentujące bogactwo polskiej i europejskiej muzyki chóralnej. Obok koncertów dyrektor chóru Janusz Siadlak został zaproszony do poprowadzenia wykładu, podczas którego podzieli się ze zgromadzoną publicznością – dyrygentami i muzykami z całej Rosji, a także uczniami czelabińskich szkół muzycznych – swoim spojrzeniem na polską muzykę chóralną, jej rozwój, a także przedstawi najwartościowsze zjawiska w niej występujące.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem trasy Collegium Cantorum będzie udział w „Dniach Kultury Polskiej” w Kopiejsku. Stowarzyszenie Polonijne „Solaris”, które gromadzi wokół siebie bardzo liczną polonię, w związku z przyjazdem częstochowskiego zespołu organizuje w swoim mieście kilkudniowe wydarzenie promujące polską kulturę – sztukę, literaturę i muzykę. Obok koncertu zespołu w związku z tegoroczną 220. rocznicą urodzin Adama Mickiewicza zaplanowana została wystawa książek wieszcza polskiego, wycieczka „Kopiejsk i ślady Polaków w dziejach miasta”, występy zespołów młodzieżowych prezentujących polskie pieśni i tańce, a także konferencja prasowa z udziałem częstochowskich muzyków.

Podczas koncertów chór filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zaprezentuje utwory m.in. Szymanowskiego, Łukaszewskiego, Twardowskiego, Pendereckiego, ukazując rosyjskiej publiczności piękno, różnorodność i unikatowość naszej muzyki.

Janusz Siadlak podkreśla również, jak ważna jest ta współpraca ze względu na rosnącą w siłę Polonię rosyjską, która ze względu na czynniki geograficzne i ekonomiczne nie ma możliwości obcowania z polską kulturą, szczególnie tą współczesną.

Wyjazd częstochowskiego chóru współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Ministra Kultury regionu Czelabińsk.