Polmic - FB

aktualności

Lublin | X Festiwal Tradycji I Awangardy Muzycznej KODY

KODYW dniach 9–12 maja w Lublinie odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, inspirowana hasłem „rozdroża” i organizowana w Lublinie przez ośrodek o tej samej nazwie.

Jest zatem w tej edycji wątek jubileuszowej autorefleksji – spojrzenie wstecz na drogę, którą przeszedł festiwal zanim dotarł do miejsca, w którym jest teraz. A także poszukiwaniem nowych inspiracji, wypatrywaniem nowych dróg, namysłem przed podjęciem nowych wyzwań. Oś i główny dyskurs tegorocznego Festiwalu ma miejsce pomiędzy wiekiem XX a XXI, na rozdrożu czasu.

Na skrzyżowanie wschodniej duchowości i reinterpretacji tradycji muzyki Zachodu, ale także skrzyżowaniu muzycznej tradycji i nowych sposobów jej artykulacji, zaprowadzi nas pierwszy festiwalowy koncert-spektakl. Ikoniczne utwory muzyki XX wieku György’ego Ligetiego, Sofii Gubajduliny, Arvo Pärta swoim muzycznym kontrapunktem dopełni Rafał Ryterski – jeden z najciekawszych kompozytorów młodego pokolenia. Podczas koncertu inauguracyjnego odbędzie się premiera jego utworu per – preludium, interludia i postludium – muzyka elektroniczna, który powstał na zamówienie festiwalu KODY.

Na kolejny, czwartkowy koncert złożą się dwie muzyczne warstwy: pierwszą z nich tworzy legendarny Stimmung Karlheinza Stockhausena. Drugą warstwę muzyczną stworzy Szymon Stanisław Strzelec. Kompozytor ten łączy niezwykle pomysłowo i celnie modernistyczny język muzyczny, możliwości nowych technologii z wrażliwością na warstwę symboliczną i kulturowy kontekst. Stworzy on jeszcze jeden ośrodek wibracji i harmonii, ale już tym razem współczesny, generowany przez jednego z nas, ludzi współczesnych. Sekstet wokalny proMODERN prawykona Of organic geometry & cancer ontology Strzelca, który autor również skomponował na zamówienie festiwalu KODY.

W piątek zaprezentowany zostanie tryptyk, którego każde ogniwo ukazuje obecność tradycji w myśleniu o czasie obecnym. W pierwszej części tryptyku Radical Polish Ansambl odsłoni podobieństwo struktur i ekspresji funkcjonujących w polskiej muzyce tradycyjnej i XX wiecznej muzyce Terry'ego Riley'a i Zygmunta Krauze. tego samego dnia odbędzie się premiera skomponowanego na zamówienie festiwalu KODY utworu Wschód – Zachód autorstwa Huberta Zemlera i Wiktora Podgórskiego.

W finałowym koncercie „Polonia” Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika, napisana z okazji tysiąclecia chrztu Polski, zostanie wykonana przez słoweńską grupę Laibach. Symfoniczne (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej) i chóralne (Kameralny Chór Gloria) brzmienia zderzą się z dadaistycznym rockowym buldożerem i brawurową wizualnością. Całość poprowadzi dyrygent Filip Rathé.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.kody-festiwal.pl