Polmic - FB

nasze patronaty

Gdańsk | Światowy Dzień Akordeonu

Światowy Dzień Akordeonu17 maja 2018 roku w Gdańsku odbędzie się Światowy Dzień Akordeonu. Organizatorem tego wydarzenia jest Koło Naukowe Akordeonistów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Światowy Dzień Akordeonu obchodzony jest na całym świecie w rocznicę powstania patentu Cyrilla Demiana, który był pierwowzorem do powstania współczesnego akordeonu koncertowego. Działające przy Akademii Muzycznej w Gdańsku Koło Naukowe Akordeonistów, którego opiekunem jest dr Pawel Zagańczyk, każdego roku bierze udział w tym międzynarodowym wydarzeniu. Inicjatorem tych obchodów na świecie jest Międzynarodowa Konfederacja Akordeonistów (The Confédération Internationale des Accordéonistes).

W programie wiele ciekawych koncertów, wystąpień oraz warsztaty, które odbędą się w Sali Senatu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Dzień rozpocznie się od mini koncertu jazzowego kwartetu akordeonowego pod wodzą Cezarego Paciorka. Następnie studenci z Gdańska, Łodzi, Krakowa oraz Warszawy wezmą udział w III Studenckiej Sesji Naukowej. Ciekawe będą warsztaty zatytułowane „Artysta we współczesnym świecie”, w ramach których odbędą się spotkania z Moniką Łajming, Różą Lorenc oraz Maciejem Frąckiewiczem. Podsumowaniem będzie recital akordeonowy Macieja Frąckiewicza. Jeden z najciekawszych polskich akordeonistów wykona m. in. utwory Mikołaja Majkusiaka, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Występ artysty poprzedzi krótki występ Kacprzak\Sokołowski DUO - zdobywców III nagrody na prestiżowym konkursie akordeonowym w Klinghental.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.