Polmic - FB

nasze patronaty

Zakopane | Prawykonanie nowego utworu Marcela Chyrzyńskiego

4129 lipca 2018 roku o godz. 20.00 w Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanym, podczas finałowego koncertu 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Marcela Chyrzyńskiego: Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową.

Utwór zaprezentują Trio Śląskie i Orkiestra Śląskich Kameralistów pod batutą Roberta Kabary. Kompozytor tak pisze o swoim dziele:

Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową wchodzi w skład zaplanowanego przeze mnie cyklu utworów zatytułowanych „Ukiyo-e”. To czwarta z kolei kompozycja zainspirowana japońskimi drzeworytami ukiyo-e, czyli „obrazami przemijającego świata”. Drzeworyty te były kwintesencją klimatu życia codziennego i kulturalnego Japonii okresu Edo (XVII-XIX w.). W cyklu tym, od strony emocjonalnej, nawiązuję do estetyki japońskiej, w której szczególne znaczenie ma przemijalność, nietrwałość, ulotność chwili. Przebrzmiewa w tym buddyjskie podejście do natury – „piękno kwiatów jest nam drogie‚ bo wiemy‚ że jesienią już ich nie będzie”.

W tygodniu poprzedzającym prawykonanie Ukiyo-e No.4, 24 lipca o godz. 18.00, odbędzie się w ramach „posiadów góralskich” w Galerii u Wnuka spotkanie z kompozytorem. Marcel Chyrzyński opowie o swoim najnowszym utworze. PWM będzie prowadzić transmisję live tego spotkania na swoim profilu facebookowym.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.szymanowski.zakopane.pl/