Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Najmłodsi zaśpiewają dla Małego Powstańca

Maly PowstaniecPo raz szósty 1 sierpnia 2018 roku o godz. 10.00 pod kolumną Zygmunta rozbrzmiewać będą powstańcze piosenki w wykonaniu pięciuset dzieci uczestniczących w miejskiej akcji „Lato w Mieście”. Najmłodsi zaśpiewają dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.

Tegoroczna edycja projektu jest szczególna, gdyż obok rocznicy Powstania Warszawskiego wpisuje się również w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. „Młodzi uczestnicy programu „Lato w Mieście” to generacja wchodząca w przyszłość, od niej będzie wkrótce zależało co z naszą wolnością stanie się w następnych dekadach. Lekcje z przeszłości służą mądrości w przyszłości” – mówi Mirosław Sielatycki, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, organizującego doroczną „Piosenkę dla Małego Powstańca”.

– Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych – 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. […] Pomagali Powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach” - dodaje Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości.

W trakcie spotkania dzieci wysłuchają wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego p. Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny ustawią się w wielką liczbą „100”. Później, ze śpiewem na ustach, uczestnicy przejdą pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty. Wykonają m. in. piosenkę Warszawskie dzieci, skomponowaną przez Andrzeja Panufnika, i Marsz Mokotowa z muzyką Jana Krzysztofa Markowskiego.