Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

ChopinPod hasłem „Od Chopina do Paderewskiego” odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia 2018 roku i potrwa przez cały miesiąc.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości wywarły wpływ na główny rys programowy, wyznaczający kształt tegorocznej edycji Festiwalu. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski, którego działalność przyczyniła się do odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Chopin zaś, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane ich utwory wyjątkowej urody i niezaprzeczalnej wartości.

Ponadto zabrzmi muzyka polska zarówno okresu rozbiorów w XIX wieku, jak i dzieła wieku XX i XXI. Z ponad 120 utworów, jakie zostaną wykonane podczas przedsięwzięcia, 60 to utwory kompozytorów polskich: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki i dzieła Palestra i Panufnika. Prawykonane zostaną takie utwory na orkiestrę symfoniczną, jak Polonez Krzysztofa Pendereckiego i Fireworks Agaty Zubel. Odbędą się także koncerty monograficzne Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Narodowej i Royal Philharmonic z Londynu.

Wystąpią tradycyjnie wielcy mistrzowie fortepianu – i tego współczesnego, i historycznego – wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również uczestnicy Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Publiczność usłyszy podczas festiwalu {oh!} Orkiestrę Historyczną, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Bergen Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Kremerata Baltica, Orkiestrę Filharmonii Narodowej i Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Szczegółowy program – na stronie: http://pl.chopin.nifc.pl