Polmic - FB

ze świata

Recital fortepianowy Jakuba Dery w Rzymie

Recital Jakuba Dery11 sierpnia 2018 o godz. 20.30 w w historycznym sercu Rzymu – Teatro di Marcello, z recitalem wystąpi polski pianista Jakub Dera. Na jego występ, który odędzie się w ramach Festival Musicale delle Nazioni, złożą się kompozycje W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Chopina, F. Liszta i A. Schönberga.

Będzie to już trzeci występ tego muzyka podczas rzymskiego festiwalu. Jego zeszłoroczny recital otrzymał znakomite recenzje, w których podkreślano ogromną indywidualność, wyobraźnię i inteligencję muzyczną, wirtuozerię i emocjonalne zaangażowanie podczas gry. Jego interpretację Lat Pielgrzymstwa F. Liszta określono jako zjawiskową.

Jakub Dera jest doktorantem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie jego opiekunem artystycznym jest prof. dr hab. Maria Korecka-Soszkowska. W 2004 otrzymał pełne stypendium na trzyletnie studia Artist Diploma w Azusa Pacific University w Los Angeles, gdzie pełnił również funkcje asystenta w klasie fortepianu Rozy Kostrzewskiej-Yoder. Po powrocie do Polski ważnym elementem jego rozwoju pianistycznego były regularne lekcje z Iriną Rumiancewą. W roku 2015/16 odbył roczne mistrzowskie studia pianistyczne u wybitnej pianistki Diny Yoffe (laureatki II nagrody IX konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie) w Bresci we Włoszech. Swój warsztat pianistyczny doskonalił także podczas kursów mistrzowskich u takich pianistów jak: Janusz Olejniczak, Edward Wolanin, Dina Yoffe, Aleksander Slobodianik, Vitaly Margulis, Pavel Nersessian, Natalia Troull i wielu innych.

Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: Grand Prix i nagrody specjalnej za wykonanie utworów Chopina na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Aldony Dvarionaite, Visaginias (Litwa); Grand Prix i nagrody dla największej indywidualności na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Palos Verdes (USA); I nagrody na Konkursie Pianistycznym Vena Yin Sheng (USA); III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Franciszka Liszta w Los Angeles (USA). Koncertował w wielu krajach Europy i USA, Azerbejdżanie oraz brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Pianistycznych jako solista i kameralista (m. in. Los Angeles International Piano Symposium, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku).

Więcej informacji – na stronie: www.polacywewloszech.com