Polmic - FB

aktualności

Zakopane | X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”

Na szczytachW dniach 1–18 września 2018 odbędzie się jubileuszowa X edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” dedykowana Krzysztofowi Pendereckiemu w 85-rocznicę urodzin.

To wydarzenie muzyczne organizowane jest nieprzerwanie od 2009 roku przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia. Przed nami tydzień wielu niezapomnianych wrażeń, wzruszeń i doznań muzycznych. Przyczynią się temu nie tylko wspaniałe krajobrazy Podhala, ale przede wszystkim niezwykli artyści, których usłyszymy w ramach „Muzyki na Szczytach".

Festiwal rozpocznie koncert Kronos Quartet. Światowej sławy zespół prawykona nowy utwór Jagody Szmytki. Podczas koncertów „Klasycy kameralistyki – wczoraj i przedwczoraj” oraz „Reminiscencje” zabrzmią utwory Artura Malawskiego, Romana Maciejewskiego, Andrzeja Panufnika i Dariusza Przybylskiego. W centrum uwagi będzie zaś muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Maestro wystąpi z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej podczas koncertu finałowego i wykona swoje utwory.

Różnorodność festiwalowej oferty sprawia, że nie tylko melomani znajdą tu coś dla siebie. Festiwalowi towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. W „Kino Miejsce” będzie miała miejsce projekcja filmu Rękopis znaleziony w Saragossie z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto odbędą się wystawy: malarstwa i fotografii, a także spotkania otwarte w Domu pod Jedlami z artystami festiwalowymi w ramach Klubu Rozmów na Szczytach.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.