Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej

SzymanowskiProgram 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 16 września 2018 roku o godz. 18.00 na inaugurację sezonu artystycznego 2018/2019. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowana będzie wersja koncertowa opery Hagith Karola Szymanowskiego.

Opera do libretta Felixa Dőrmanna, luźno opartego na wydarzeniach opisanych w biblijnej Pierwszej Księdze Królewskiej, dedykowana jest księciu Władysławowi Lubomirskiemu. Tadeusz A. Zieliński pisał o utworze: „Muzyka Hagith op. 25 tkwi mocno w stylu niemieckiego ekspresjonizmu: pokrewna jest Straussowi z Salome i Elektry, a trochę też Schőnbergowi z Erwartung. Do Schőnberga zbliża się często język harmoniczny dzieła z akordami o brzmieniu agresywnym, wyzywająco odległymi od konsonansu i nie powiązanymi tonalnie […]. Akcje orkiestry bardziej przyciągają muzyczna uwagę słuchacza niż służebne wobec tekstu partie wokalne. Piękny i niezapomniany w swych motywach i wyrazie jest zwłaszcza początek dzieła”.

W wykonaniu opery wezmą udział Polska Orkiestra Radiowa i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Klauzy. W roli solistów wystąpią: Wioletta Chodowicz – Hagith, Ryszard Minkiewicz – Stary Król, Andrzej Lampert – Młody Król, Dariusz Machej – Arcykapłan oraz Stanisław Kuflyuk – Lekarz.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.