Polmic - FB

aktualności

Poznań | Koncert w 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce

FP14 września 2018 roku o godz. 19.00 Filharmonia Poznańska zaprasza na nadzwyczajny koncert w 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce, który będzie miał miejsce w Auli Uniwersyteckiej.

Pretekstem do zorganizowania tego koncertu jest odbywające się w Poznaniu zgromadzenie plenarne Przewodniczących Konferencji Episkopatów z państw europejskich, którego gospodarzem będzie abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W pierwszej części zabrzmi uwertura do opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska, a następnie Fantazja na tematy polskie Fryderyka Chopina. W drugiej części koncertu usłyszymy dwie przejmujące kompozycje wokalno-instrumentalne Wojciecha Kilara. Angelus z roku 1984 kompozytor uważał za najważniejszy ze swych utworów religijnych, dedykowany żonie, miał być rodzajem apoteozy modlitwy różańcowej. Victoria na chór mieszany i orkiestrę napisana została przez Kilara dla uczczenia drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1983 r.; jako tekstu kompozytor użył słynnego fragmentu listu Jana III Sobieskiego napisanego po bitwie pod Wiedniem: „Venimus, vidimus, Deus vicit!"

Wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wystąpi pianistka Joanna Marcinkowska, sopranistka Ilona Krzywicka, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Całość poprowadzi za pulpitem dyrygenckim Rafał Jacek Delekta.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmoniapoznanska.pl/