Polmic - FB

ze świata

Budapeszt | Sinfonia Varsovia i Piotr Anderszewski na festiwalu Bridging Europe

SV16 września 2018 roku Sinfonia Varsovia oraz Piotr Anderszewski wystąpią wspólnie podczas koncertu otwierającego VI Festiwal Bridging Europe w Budapeszcie. W tym roku węgierski festiwal koncentruje się wokół kultury Polski i krajów bałtyckich, świętujących 100-lecie odzyskania niepodległości. Pod batutą Andrzeja Boreyki muzycy wykonają dzieła m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego i Arvo Pärta.

Na koncercie inaugurującym festiwal Andrzej Boreyko poprowadzi muzyków Sinfonii Varsovii w programie, na który złożą się dzieła twórców z Polski, Estonii i Węgier. Koncert rozpocznie Collage sur B-A-C-H Arvo Pärta, estońskiego kompozytora, którego twórczość będzie szczególnie obecna podczas festiwalu. Następnie zabrzmi IV Symfonia koncertująca Karola Szymanowskiego, w której partię solową wykona Piotr Anderszewski. Po przerwie muzycy zagrają suitę baletową z opery Háry János Zoltána Kodálya, węgierskiego kompozytora i etnomuzykologa. Koncert zwieńczy jedno z największych arcydzieł polskiej muzyki symfonicznej – Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

Festiwal, organizowany przez Budapest Festival Orchestra we współpracy z Müpa Budapest, rozpocznie się 16 września i potrwa przez 10 dni. Oprócz Sinfonii Varsovii zaprezentują się inni muzycy z Polski, w tym Kapela ze Wsi Warszawa oraz kwartet fortepianowy prowadzony przez Leszka Możdżera. Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.mupa.hu/en/events/bridging-europe-2018