Polmic - FB

aktualności

Łódź | Fortepiany Wolności – Mazurki i sonaty

SoundeditW roku upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości Festiwal Soundedit zaprasza na unikatowe koncerty, które odbywają się w zaskakujących lokalizacjach w Łodzi. 22 września o godz. 16.00 w Muzeum Sztuki MS2 (ul. Ogrodowa 19) i 23 września 2018 roku o godz. 13.00 w Hotelu Andel’s (ul. Ogrodowa 17) wystąpią Aleksander Dębicz i Rozalia Kierc.

Dziesięciu pianistów, dziesięciu kompozytorów, dziesięć okazji, by uczcić wyjątkową rocznicę. Ten projekt to coś więcej niż publiczne koncerty. To także podróż przez tyleż trudne, co ciekawe dzieje polskiej kultury ostatnich dziesięciu dekad zaklęte w partyturach wielkich kompozytorskich osobowości. Do tej pory wystąpili: Maciej Tubis, Adam Kośmieja, Władysław Komendarek, Jakub Sokołowski, Piotr Sałajczyk oraz Małgorzata Walentynowicz. Artyści pojawili się na ul. Piotrkowskiej, w Parku Źródliska, na Dworcu Łódź Fabryczna oraz w EC1 Centrum Nauki i Techniki. Pora na nowe, przyjazne muzyce fortepianowej miejsca.

Aleksander Dębicz zagra Mazurki Karola Szymanowskiego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Chopinowskie inspiracje pięknie godzą tu szorstką XX-wieczną harmonię i ostre brzmienie z klimatem uwielbianego przez kompozytora Podhala. Następnego dnia Rozalia Kierc zaprezentuje neoklasyczne sonaty fortepianowe Grażyny Bacewicz oraz Witolda Lutosławskiego.

Projekt jest sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021.

Więcej – na stronie: https://soundedit.pl/