Polmic - FB

ze świata

Daegu | Polska muzyka XXI wieku w Korei Południowej

Chyrzynski2 października 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Daegu Concert House zabrzmią utwory Mikołaja Góreckiego i Marcela Chyrzyńskiego, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Trio Concerto (2015) Mikołaja Góreckiego „to kolejny dowód na niezwykłą inwencję melodyczną kompozytora, na świetne wyczucie formy, z rozwagą planowaną dramaturgię kolejnych faz utworu. Do tego zwraca uwagę ciekawie i w sposób nieoczywisty zakomponowana relacja między koncertującymi instrumentami a orkiestrą smyczkową” (Daniel Cichy). Utwór dedykowany jest zespołowi Trio Śląskie, czyli Joannie Domańskiej, Tadeuszowi Tomaszewskiemu i Romanowi Widaszkowi, którzy zaprezentują go w Korei.

Wraz z YeungNam Philharmony Orchestra pod batutą Szymona Bywalca muzycy wykonają również Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową z cyklu autorstwa Marcela Chyrzyńskiego. „To czwarta z kolei kompozycja zainspirowana japońskimi drzeworytami ukiyo-e, czyli „obrazami przemijającego świata”. Drzeworyty te były kwintesencją klimatu życia codziennego i kulturalnego Japonii okresu Edo (XVII-XIX w.). W cyklu tym, od strony emocjonalnej, nawiązuję do estetyki japońskiej, w której szczególne znaczenie ma przemijalność, nietrwałość, ulotność chwili. Przebrzmiewa w tym buddyjskie podejście do natury – „piękno kwiatów jest nam drogie‚ bo wiemy‚ że jesienią już ich nie będzie” (Chyrzyński).

Ponadto 29 września Marcel Chyrzyński wygłosi wykład o swojej twórczości w kontekście Krakowskiej Szkoły Kompozytorskiej w Inje University w Gimhae. Jego wyjazd do Korei dofinansował Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura polska na świecie”.