Polmic - FB

nasze patronaty

Krakowski Festiwal Akordeonowy 2018

KFAW dniach 7–14 października 2018 roku odbędzie się IV edycja Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego. Koncerty i towarzyszące im wydarzenia będą miały miejsce na terenie Krakowa oraz Miasteczka Galicyjskiego i Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Każdy dzień festiwalu zaprezentuje inne oblicze akordeonu.

IV Krakowski Festiwal Akordeonowy jest międzynarodowym świętem muzyki akordeonowej w jej wszystkich przejawach. Festiwal pomaga też poznać Kraków - każde wydarzenie odbywa się w innym, ważnym dla Krakowa miejscu. Będą to: Akademia Muzyczna w Krakowie, Klub Alchemia, Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. W. Żeleńskiego, Kościół Św. Katarzyny, Kościół św. Marcina i Spółdzielnia Muzyczna. Festiwal zgodnie z tradycją galicyjską zagości też w Miasteczku Galicyjskim i Parku Etnograficznym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Festiwal ma na celu rozpowszechnianie muzyki akordeonowej wśród osób w różnym wieku poprzez ukazanie jego rozmaitych zastosowań, w różnych składach instrumentalnych i gatunkach muzycznych. W programie Festiwalu szczególnie miejsce zajmuje muzyka polska. Podczas Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych zostaną zaprezentowane kompozycje z udziałem akordeonu jeszcze nie wykonywane publicznie, autorstwa Pawła Hendricha, Marzeny Majcher, Michała Papary, Piotra Peszata, Zygmunta Krauze oraz Macieja Zimki. Wystąpią tak znani polscy akordeoniści, jak Maciej Frąckiewicz, Jacek Kopiec, Rafał Łuc, Wiesław Ochwat i Maciej Zimka. Ponadto odbędzie się światowe prawykonanie kompozycji Promień siedmiokręgu wszechbieli Wojciecha Ziemowita Zycha, która powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Prócz koncertów wykonawców i kompozytorów z różnych pokoleń w różnych gatunkach muzycznych, w ramach festiwalu przewidziano wiele wydarzeń towarzyszących z akordeonem „w roli głównej”, takich jak warsztaty, wykłady, wystawa, Konkurs Filmowy, Dzień Filmowy wraz z galą Konkursu i koncertem do filmu niemego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów – na stronie festiwalu: http://www.krakowskifestiwalakordeonowy.pl/