Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | Inauguracja sezonu artystycznego NOSPR 2018/2019

NOSPR4 października 2018 roku o godz. 19:30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zainauguruje sezon artystyczny 2018/2019.

Orkiestra pod batutą Alexandra Liebreicha, z towarzyszeniem Chor des Bayerischen Rundfunks oraz tenora Andrzeja Lamperta wykona Nachtlied Roberta Schumanna i III Symfonię „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego. III Symfonię (1916) pisał Szymanowski w Tymoszówce i Elizawetgradzie, czekając aż skończy się Wielka Wojna. Odcięty od świata, trawił wrażenia z niedawnych podróży na Sycylię i do Afryki Północnej. Znalazł tam impulsy, które przełamały pesymizm jego wczesnych kompozycji: stał się teraz Szymanowski piewcą ekstazy – spod znaku Erosa i Dionizosa. Szczególne powinowactwa odnalazł w sufickiej mistyce islamu, kultywującej zmysłowe zjednoczenie z Bogiem i odwołującej się do motywów tańca i wina. Pieśń o nocy – do słów Dżalaluddina Rumiego w tłumaczeniu Tadeusza Micińskiego – mieni się kolorami i kształtami niczym perski dywan. Mimo wpływów Skriabina, to jedna z najbardziej osobistych partytur Szymanowskiego – dzieło jednoczęściowe, z trzema segmentami wewnętrznymi, z których środkowy symbolizuje taniec i gwar targowisk, natomiast sekcje zewnętrzne są wizją mistyczną: „Ja i Bóg jesteśmy sami nocy tej”. Koncert zwieńczy wykonanie poematu symfonicznego Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa.

Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z muzykologiem Marcinem Trzęsiokiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.nospr.org.pl