Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Jesień z Paderewskim

TWONIgnacy Jan Paderewski – pianista, kompozytor, polityk, gwiazda, geniusz! Postać tak wyjątkowa, że jesień w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej dedykowana jest właśnie jemu. 7 października 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się wyjątkowy koncert przed premierą opery Paderewskiego Manru.

Seria koncertów preludiowych w przeddzień wieczorów premierowych w Sali Moniuszki to spojrzenie – niekiedy w dodatkowym, interesującym kontekście – na mniej znaną twórczość kompozytorów wystawianych oper, często zaskakującą, stanowiącą dopełnienie propozycji scenicznych.

Podczas koncertu zabrzmią najpiękniejsze utwory na fortepian i orkiestrę oraz Uwertura na orkiestrę symfoniczną Ignacego Jana Paderewskiego. Z Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka wystąpi jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, Jonathan Plowright, wysoko ceniony na świecie m.in. właśnie za interpretacje dzieł Paderewskiego. To niecodzienna okazja, by usłyszeć w Polsce tego artystę, a w dodatku w repertuarze szczególnie nam i jemu bliskim. Wieczór ten to także zaproszenie do spotkania z odkrywanym dziś – zasłużenie! – na nowo dziedzictwem arcyważnej postaci życia publicznego przełomu XIX i XX wieku, wielkiego patrioty, a zarazem jedynego polskiego kompozytora, którego opera wystawiona została w nowojorskiej Metropolitan Opera.

Więcej – na stronie https://teatrwielki.pl