Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Prorocy wolności

NFM11 października 2018 roku o godz. 19:00 w Narodowym Forum Muzyki Surrealistic Five po raz kolejny udowodni, że nie straszna mu żadna z muzycznych stylistyk. We współpracy z zaproszonymi artystami kwintet zaprezentuje program złożony tym razem wyłącznie z polskiej muzyki kameralnej i dokona prawykonania utworu Michała Dobrzyńskiego.

Koncerty należące do programu „Niepodległa” to szereg repertuarowych propozycji pozwalających z wielu perspektyw spojrzeć zarówno na muzykę polską, i jak niepolską, ale w inny sposób związaną z naszym krajem. Podczas październikowego spotkania z muzyką kameralną jednym z głównych bohaterów koncertu stanie się słynny twórca Pana Cogito. Herbertowi muzyka była niewątpliwie bliska. Wybrane teksty polskiego poety przypomni w swym dziele 2Xh do poezji Zbigniewa Herberta i fragmentów Księgi Hioba na aktora, kwintet fortepianowy, instrumenty perkusyjne i elektronikę Michał Dobrzyński. Innym współczesnym polskim dziełem, które zabrzmi tego wieczoru, będzie Smokey-White autorstwa Hanny Kulenty-Majoor. Zamówienie utworów Smokey-White i 2xH dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W finale koncertu zabrzmi ostatnie i najważniejsze dzieło Juliusza Zarębskiego, jakim jest Kwintet fortepianowy g-moll, uważany za jeden z najwybitniejszych polskich utworów doby romantyzmu.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl